Polští konzervativci ztrácejí Varšavu

rst, ČTK
13. 11. 2006 0:00
Varšava - Polští vládnoucí konzervativci zřejmě odolali v dnešních obecních volbách silnému tlaku liberální opozice, na varšavské radnici ale přišli o rozhodující pozice.
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany | Foto: Reuters

Dnešní volby, v nichž Poláci vybírali asi 47.000 radních a dva a půl tisíce starostů a primátorů velkých měst, se považují za významný test, nakolik podporují Poláci vládu a politiku bratrů Kaczyńských - prezidenta Lecha a premiéra Jaroslawa.

Podle analytiků lze z předběžných výsledků vyvodit, že vládnoucí konzervativci ztratili část podpory mezi voliči ve městech, kde naopak těžila opoziční Občanská platforma. Opozice zatím zřejmě není ale natolik silná, aby nynější vládní hnutí odstavila od moci.

V úterý by měly úřady ohlásit, kde se uskuteční druhé kolo voleb starostů. Konat se bude tam, kde kandidáti na starosty získají stejný počet hlasů.

Účast v dnešních polských volbách byla zřejmě nižší než se předpokládalo, k urnám se dostavilo jen asi 34 procent voličů, očekávala se účast o deset až patnáct porcent vyšší.

Varšava volila liberály

Na základě průzkumů mezi voliči, kteří již odvolili, se zdá, že liberálové z Občanské platformy získali ve Varšavě absolutní většinu křesel a mají rovněž velkou naději i na zisk starostenského úřadu, uvedly agentury.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Ačkoli ještě několik týdnů před volbami naznačovaly průzkumy výrazný náskok dosavadního starosty, bývalého konzervativního premiéra Kazimierze Marcinkiewicze, nyní má kandidátka liberálů, někdejší šéfka státní banky Hanna Gronkiewiczová-Waltzová, na úřad starosty zřejmě stejné šance, píše agentura AFP.

Pro Marcinkiewicze hlasovalo podle sondáží mezi 36,7 až 38,6 procenta voličů, pro Gronkiewiczovou-Waltzovou zřejmě 36,6 procenta.

Podle odhadů, které zveřejnila televizní stanice TVN, získala opoziční Občanská platforma (OP) ve Varšavě podporu 43,4 procenta voličů, kdežto vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) jen 30,2 procenta a levice dokonce pouze 17,4 procenta.

Velká města

Polské televizní stanice nezveřejnily po uzavření volebních místností v osm hodin večer žádné celostátní analýzy, sondáže mezi voliči ve velkých městech ale naznačují, že Občanská platforma výrazně předstihla Právo a spravedlnost.

Ve velkých městech se zřejmě uspokojivě vedlo i sociálnědemokratické levici, která se zotavuje z velkého propadu v loňských parlamentních voleb, kde získala pouhých 11 procent hlasů.

Nad očekávání dobře si ale vedlo vládnoucí hnutí  ve druhém největším polském městě Lodži, kde jeho kandidáty podpořilo podle odhadů 35 procent voličů, zatímco původní předpoklady počítaly nanejvýš se 30 procenty hlasů.

Oficiální výsledky z jednotlivých volebních komisí se očekávají v pondělí. Lze předpokládat, že vzhledem k velkému počtu soupeřících stran a skupin nevzejde z prvního volebního kola na některých místech jasný vítěz.

Agentura PAP zatím zaznamenala jediný incident, když v Lysowicích na jihozápadě Polska došlo k rozporům mezi členy volební komise. Jedna členka komise vytkla ostatním členům neregulérní jednání a s částí hlasovacích lístků se uzamkla na záchodě. Záležitost vyřešila až policie, kterou žena sama přivolala. Policisté ji nakonec přesvědčili, aby záchod opustila a hlasovací lístky vydala.

Kampaň bez skandálů a útoků

Sociologové se shodují, že kampaň před volbami byla normální, obešla se bez skandálů a agresivních útoků. Může to být signál pro politiky, že voliči jsou unaveni aférami a různými spory, řekl televizi TVN24 sociolog Andrzej Rychard.

O udržení na místní politické scéně bojovala levice, která poslední komunální volby v Polsku v roce 2002 vyhrála, ale v parlamentních volbách před rokem propadla.

Oficiální výsledky voleb budou známy do konce příštího týdne.

 

Právě se děje

Další zprávy