Varšava - Polský prezident má daleko menší pravomoci, než se do nedávna domníval. Podle rozhodnutí ústavního soudu se nejvyšší představitel země může účastnit summitů Evropské unie (EU), ale musí s vládou spolupracovat.
Vláda má podle pondělního verdiktu soudu výsadní právo rozhodovat o stanoviscích země, a prezentovat je na jednáních EU smí jen premiér. Tato opatření mají na unijních schůzkách zajistit jednotné vystupování Polska a zamezit případným sporům, ke kterým v poslední době docházelo.
Jedním takovým bylo i setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou v Praze, na které dorazili oba představitelé polského státu. Podle agentury ČTK Tusk tehdy vtipkoval, zda má Praha pro polskou delegaci dostatek židlí.
Stížnost k ústavnímu soudu na prezidentovo chování podala vláda před několika týdny. Navrhovala v ní, aby o složení zástupců Polska na mítincích EU rozhodoval pouze premiér. Soud však prezidentu uznal právo rozhodovat o své účasti sám, ale zároveň mu nařídil, že v případě, že se jednání účastní, musí s vládou spolupracovat.
Prezident se také nesmí vyjadřovat k záležitostem EU bez toho, aby svá prohlášení předem konzultoval s vládou.
Věčné přetahování o pravomoci mezi premiérem Donaldem Tuskem a prezidentem Lechem Kaczyńskim podle varšavského zpravodaje České televize rozhodnutím nekončí.
Oba denně svádějí boj o domácí a zahraniční politiku - ať už jde o ekonomiku, armádu, školství nebo zdravotnictví.
Zajímavostí zůstává, že oba tábory - jak strana premiéra Donalda Tuska Občanská platforma, tak i strana Právo a spravedlnost, v jejímž čele stojí prezidentův bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński - prohlásily soudní verdikt za vítězství.
ČT dále uvádí, že Donalda Tuska mají polští občané čím dál více v oblibě. Popularita Lecha Kaczyńského naopak stabilně klesá a v současnosti mu důvěřuje jen 23 procent Poláků.