Opilá žena veze devítiměsíční dceru v dětském kočárku. Se třemi promile alkoholu v krvi ale péči o dítě zvládnout nemůže a kočárek nechává stát na náměstí. Plačícího dítěte si všímají kolemjdoucí a uvědomují policii.
Podle současné praxe taková matka u polského soudu dostane maximálně podmíněný trest. Již brzy by se to ale mělo změnit.
Novinkou má být povinná léčba a odebrání dítěte
S plánem přišlo krakovské státní zastupitelství. Podle jeho představitelů by se mělo v podobných případech výrazně přitvrdit.
Čtyřčlenná skupina místních státních zástupců pracuje na návrhu zákona, podle něhož by mohl soud nařídit alkoholičkám léčení nebo jim dokonce odebrat děti.
Současnou praxi považují za nedostatečnou a chtějí aby se při procesu s takovou matkou muselo potvrdit, zda pravidelně pije alkohol. Pokud ano, soud by navrhnul její umístění na povinné protialkoholické léčení.
Odebrání dítěte? Jen ve výjimečných případech
Podle odborníka na drogovou problematiku z nadace Drop In Jiřího Presla by se k odebrání dítěte mělo přistupovat jen ve výjimečných případech.
"Odebrání dítěte je krajní možností. Mělo by se k ní přistupovat pouze v případech, kdy matka péči o dítě prokazatelně zanedbává. Mnoho našich pacientek je schopných se o své potomky starat a pro dítě je mnohem lepší být s matkou než vyrůstat v ústavu," uvedl pro Aktuálně.cz Presl.
Alkoholismus: problém Polska
Případy, kdy matky zanedbávají péči o své děti kvůli závislosti na alkoholu v Polsku podle deníku Gazeta Wyborcza nejsou výjimečné a jejich počet stále roste.
Z výzkumu provedeného polskou agenturou zajímající se o problémy alkoholiků vyplývá, že za poslední tři roky se dvakrát zvýšil počet dívek ve věku 18-29 let, které se přiznávají k pití alkoholu.