Polsko vybuduje vzdušný štít. Začne raketami země-vzduch

ČTK ČTK
3. 11. 2014 21:49
Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem tento program urychluje.
Polští vojáci, ilustrační foto.
Polští vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava  - Polsko, které si chce vybudovat vlastní štít protivzdušné obrany, v pondělí vyzvalo výrobce raket země-vzduch k zahájení "technického dialogu" ohledně objednávky systému krátkého dosahu. Podle agentury AFP to ve svém prohlášení uvedlo ministerstvo obrany.

Tento systém má být součástí protiraketového a protileteckého štítu, který Varšava plánuje vybudovat. Tvořit ho mají rakety velmi krátkého, krátkého a středního doletu. Celkové náklady tohoto štítu se odhadují na zhruba 30 miliard zlotých (197 miliard korun).

Podrobné specifikace systému krátkého dosahu mají být upřesněny do roku 2015 a jeho dodavatel by pak měl být znám v roce 2016, upřesnili podle AFP představitelé ministerstva.

Pokud jde o tendr, který se týká systému protiraketové a protiletecké obrany středního dosahu, polská vláda vybrala koncem června pouze dva kandidáty - francouzskou firmu Thales a americkou Raytheon. Náklady tohoto kontraktu rozvrženého na období deseti let se odhadují na přibližně šest miliard eur (téměř 40 miliard korun).

Polský prezident Bronislaw Komorowski v říjnu prohlásil, že Polsko je "rozhodnuto realizovat svůj protiraketový a protiletecký štít, který bude důležitý nejen pro Polsko". A jak dodal, využije při tom amerických prvků.

Severoatlantická aliance se v roce 2010 rozhodla vytvořit štít pro všechny své členské státy s využitím techniky a technologií Spojených států. Realizace tohoto projektu ale potrvá řadu let. Zamýšlený štít se také stal jedním z hlavních problémů ve vztazích aliance s Ruskem, které ho považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem a v souvislosti s podporou, poskytovanou Moskvou proruským separatistům na východě Ukrajiny tento program nyní urychluje. Podle AFP na něj chce celkově vydat 140 miliard zlotých (921 miliard korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy