Polsko vybuduje vzdušný štít. Začne raketami země-vzduch

ČTK ČTK
3. 11. 2014 21:49
Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem tento program urychluje.
Polští vojáci, ilustrační foto.
Polští vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava  - Polsko, které si chce vybudovat vlastní štít protivzdušné obrany, v pondělí vyzvalo výrobce raket země-vzduch k zahájení "technického dialogu" ohledně objednávky systému krátkého dosahu. Podle agentury AFP to ve svém prohlášení uvedlo ministerstvo obrany.

Tento systém má být součástí protiraketového a protileteckého štítu, který Varšava plánuje vybudovat. Tvořit ho mají rakety velmi krátkého, krátkého a středního doletu. Celkové náklady tohoto štítu se odhadují na zhruba 30 miliard zlotých (197 miliard korun).

Podrobné specifikace systému krátkého dosahu mají být upřesněny do roku 2015 a jeho dodavatel by pak měl být znám v roce 2016, upřesnili podle AFP představitelé ministerstva.

Pokud jde o tendr, který se týká systému protiraketové a protiletecké obrany středního dosahu, polská vláda vybrala koncem června pouze dva kandidáty - francouzskou firmu Thales a americkou Raytheon. Náklady tohoto kontraktu rozvrženého na období deseti let se odhadují na přibližně šest miliard eur (téměř 40 miliard korun).

Polský prezident Bronislaw Komorowski v říjnu prohlásil, že Polsko je "rozhodnuto realizovat svůj protiraketový a protiletecký štít, který bude důležitý nejen pro Polsko". A jak dodal, využije při tom amerických prvků.

Severoatlantická aliance se v roce 2010 rozhodla vytvořit štít pro všechny své členské státy s využitím techniky a technologií Spojených států. Realizace tohoto projektu ale potrvá řadu let. Zamýšlený štít se také stal jedním z hlavních problémů ve vztazích aliance s Ruskem, které ho považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem a v souvislosti s podporou, poskytovanou Moskvou proruským separatistům na východě Ukrajiny tento program nyní urychluje. Podle AFP na něj chce celkově vydat 140 miliard zlotých (921 miliard korun).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy