Polsko vybuduje vzdušný štít. Začne raketami země-vzduch

ČTK ČTK
3. 11. 2014 21:49
Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem tento program urychluje.
Polští vojáci, ilustrační foto.
Polští vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava  - Polsko, které si chce vybudovat vlastní štít protivzdušné obrany, v pondělí vyzvalo výrobce raket země-vzduch k zahájení "technického dialogu" ohledně objednávky systému krátkého dosahu. Podle agentury AFP to ve svém prohlášení uvedlo ministerstvo obrany.

Tento systém má být součástí protiraketového a protileteckého štítu, který Varšava plánuje vybudovat. Tvořit ho mají rakety velmi krátkého, krátkého a středního doletu. Celkové náklady tohoto štítu se odhadují na zhruba 30 miliard zlotých (197 miliard korun).

Podrobné specifikace systému krátkého dosahu mají být upřesněny do roku 2015 a jeho dodavatel by pak měl být znám v roce 2016, upřesnili podle AFP představitelé ministerstva.

Pokud jde o tendr, který se týká systému protiraketové a protiletecké obrany středního dosahu, polská vláda vybrala koncem června pouze dva kandidáty - francouzskou firmu Thales a americkou Raytheon. Náklady tohoto kontraktu rozvrženého na období deseti let se odhadují na přibližně šest miliard eur (téměř 40 miliard korun).

Polský prezident Bronislaw Komorowski v říjnu prohlásil, že Polsko je "rozhodnuto realizovat svůj protiraketový a protiletecký štít, který bude důležitý nejen pro Polsko". A jak dodal, využije při tom amerických prvků.

Severoatlantická aliance se v roce 2010 rozhodla vytvořit štít pro všechny své členské státy s využitím techniky a technologií Spojených států. Realizace tohoto projektu ale potrvá řadu let. Zamýšlený štít se také stal jedním z hlavních problémů ve vztazích aliance s Ruskem, které ho považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

Polsko již několik let provádí rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil. Po zabrání Krymu Ruskem a v souvislosti s podporou, poskytovanou Moskvou proruským separatistům na východě Ukrajiny tento program nyní urychluje. Podle AFP na něj chce celkově vydat 140 miliard zlotých (921 miliard korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy