Polsko žije papežem. Jeho hrdina vstoupí mezi svaté

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 4. 2014 19:44
Vatikán mluví polsky. Tisíce lidí chtějí vidět, jak se největší Polák stane svatým.
Pohlednice s Janem Pavlem II.
Pohlednice s Janem Pavlem II. | Foto: Reuters

Varšava - Tisíce Poláků se sjíždějí do Vatikánu, aby na vlastní oči viděli nedělní obřad svatořečení jejich slavného rodáka. Další budou vstup Jana Pavla II. mezi svaté sledovat doma - u televizí, nebo "v terénu".

Karola Wojtylu v Polsku považují za jednoho z největších Poláků historie. Slavit se proto bude nejen ve Vatikánu, ale i tam.

Foto: Reuters

Už několik dní se mše střídají s koncerty, výstavy i happeningy. Mají společné motto: "Pokud hledáš pramen, jdi proti proudu".

"V den svatořečení bychom měli být všichni na náměstích a v kostelích a společně prožívat tuhle událost. Nikdo nesmí chybět. Ukažme celému světu, že jsme pyšní na Jana Pavla II. a že jsme si vědomi toho, že právě díky němu máme svobodu," řekl na tiskové konferenci ve Varšavě Norbert Szczepański z Centra Jana Pavla II., které oslavy v Polsku organizuje.

Papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II.
Papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Podle něj budou kamery z celého světa namířeny právě na Poláky. Už proto, že v době jeho pontifikátu se zhroutily komunistické režimy a (nejen) mnozí Poláci mají za to, že právě jemu vděčí za svobodu.

Písnička o hrdinovi

O papežově životě vznikl muzikál, přesněji písnička, která má populární formou přiblížit jeho život. Jak zdůrazňuje varšavský arcibiskup, kardinál Kazimierz Nycz, úkolem současné generace je představit pontifika také jako "normálního člověka z krve a kostí, který byl papežem ve všech dimenzích".

"Hlavně aby se nestalo, že jsme se dlouho připravovali a v neděli večer si oddechneme, že tedy máme svatého Jana Pavla II., jak jsme si to přáli už v den jeho pohřbu, a že pak všechno skončí. Všechno musí teprve začít," říká.

Významnou událost v Polsku připomíná nový půltunový zvon se jménem Jan Pavel II., instalovaný na katedrále na krakovském vrchu Wawel, či série sběratelských mincí.

V rámci oslav jsou vystaveny dosud nezveřejněné fotografie, promítají se dokumenty o papežově životě. Centrum Jana Pavla II. nachystalo i aplikaci pro tablety a chytré telefony s citáty z papežova odkazu a také portál, který přiblíží jeho myšlenky.

"Papež rozbité rodiny"

Oslavné nadšení ovšem kalí provokativní akce kritiků církve, kteří kanonizační kampaň zpochybňují.

Na neznámé podrobnosti z papežova života například před časem poukázala nadace Ateismus-Sekularita-Antiklerikalismus, jež se chystala v Lublině vyvěstit billboard s nápisem "Papež rozbité rodiny". Podle návrhu měl na plakátu být mladý Wojtyla s údajnou milenkou a synem.

Akcí prý chtěli vyvolat diskusi o "aroganci, pokrytectví a chamtivosti katolických kněží". Nápad však vyvolal bouři nevole nejen ze strany věřících, a tak aktivisté nakonec od svého záměru ustoupili.

Foto: Aktuálně.cz

V Krakově, kde Karol Wojtyla působil mnoho let jako duchovní, zase neznámí útočníci zhanobili pomník, který symbolizuje jeho setkání s věřícími. Na kámen načmárali šesticípou hvězdu a polili jej černou tekutinou. Motiv výtržníků není známý, avšak obdivovatelé papeže jsou přesvědčeni, že jde o provokace nepřejícných ateistů.

Politické tahanice

Kritikům kanonizace nahrává také handrkování politiků. V minulých dnech se totiž v Polsku rozhořel spor o to, zda by parlament měl schválit usnesení, podle něhož Sejm "vyjadřuje naději, že svatořečení Jana Pavla II. bude pro všechny Poláky příležitostí pro radostné a solidární oslavy".

Papež Jan Pavel II. - obraz v římském kostele
Papež Jan Pavel II. - obraz v římském kostele | Foto: Reuters

Návrh Polské lidové strany (PSL) rozdělil poslance a zatímco pravice jej podpořila, liberální levice byla proti uctívání "svatořečení". Frakce Tvoje hnutí Janusze Palikota či Svaz demokratické levice (SLD) měly za to, že uctění náleží pouze osobnosti papeže, nikoli jeho prohlášení za svatého.

"Sejm tady není od toho, aby se zabýval náboženskými aktivitami. Pokud Karola Wojtylu chceme uctít, pak ho uctěme jako člověka," namítal Andrzej Rozenek z Tvého hnutí. Poslanci nakonec schválili upravený návrh, kterým "velkému Polákovi" vyjadřují vděčnost a úctu. Z původního návrhu ovšem odstranili slova, že se tak děje "v souvislosti s historickou událostí".

Proti vůli pontifika

V rozporu s papežovým odkazem nedávno vyšla kniha jeho osobních poznámek, které si přál spálit. Jeho osobní tajemník Stanislaw Dziwisz nerespektoval vůli pontifika a tvrdil, že "by byl zločin spálit poznámky, které umožňují nahlédnout do duše Jana Pavla II.". Publikace o rozsahu více než 600 stránek však velký zájem nevyvolala a způsobila spíše rozpaky.

Foto: Reuters

Pro svatořečení Jana Pavla II. bylo nutné doložení dvou vykonaných zázraků, které uznal Vatikán. V prvním případě šlo o uzdravení řádové sestry Marie Simonové-Pierrové, která tvrdila, že díky modlitbám k pontifikovi překonala Parkinsonovu nemoc. Druhý zázrak vatikánská komise uznala loni v červnu, když kardinálové dospěli k závěru, že právě polský papež vyléčil nemocnou ženu z Kostariky.

Jan Pavel II. vstoupí mezi svaté s dalším oblíbeným papežem Janem XXIII., který působil v letech 1958 až 1963.

 

Právě se děje

Další zprávy