Připomeňte si život Jana Pavla II. Uplynulo pět let od jeho smrti

Připomeňte si život Jana Pavla II. Uplynulo pět let od jeho smrti
Příjezd do Vatikánu, 13. březen 2005. Roku 1978 byl zvolen jako první neitalský papež od roku 1522.
Zraněný papež po útoku tureckého atentátníka Aliho Agci, který ho 13. května 1981 postřelil na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.
8. duben 2005 - papežův pohřeb. Jeho pontifikát byl třetím nejdelším v historii.
27. prosinec 1983 - rozmluva ve vězení. Jan Pavel II. a Ali Agca, který se ho pokusil zabít.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
1. 4. 2010 11:39

Vatikán - 2. duben - Velký pátek - Den ukřižování Ježíše Krista a zároveň pětileté výročí úmrtí papeže římskokatolické církve Jana Pavla II., který byl na papežské stolici od roku 1978. Narodil se jako Karol Wojtyla v roce 1920 a během svého života se setkal se zajímavými lidmi. Připomeňte si některé momenty papežova života ve fotografiích agentury Reuters.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy