Veterinární vyšetření potvrdila člověku nebezpečný virus H5N1 ptačí chřipky u labutí nalezených minulý týden v Polsku. "Máme jistotu, že šlo o virus H5N1," uvedl Jan Žmudziński z veterinárního institutu v polských Pulavách.
Polské úřady už zřídily kolem Toruně tříkilometrovou ochrannou zónu.
Mládek: Chřipka už je asi i v Česku
Český ministr zemědělství Jan Mládek v nedělním pořadu televize Nova Sedmička uvedl, že ptačí chřipka již nejspíše dorazila i do České republiky, jen dosud nebyl žádný uhynulý pták objeven.
Infobox
PTAČÍ CHŘIPKA
- Ptačí chřipku přenášejí nakažení ptáci slinami, nosními sekrety a trusem. Člověk se může nakazit pouze kontaktem s nakaženými ptáky nebo jimi znečištěnými povrchy.
- Nemoc se zatím nepřenáší z člověka na člověka.
- Specializovaná agentura Evropské unie radí preventivně dodržovat hygienická pravidla, tedy mýt si ruce, a nedotýkat se mrtvých nebo nemocných ptáků.
- Přečtěte si další fakta o ptačí chřipce
Tento názor v minulých dnech prezentovali i někteří odborníci. Výskyt viru potvrdily již všechny země, které s Českem sousedí.
Podle televizní zprávy by mělo polské ministerstvo zemědělství poskytnout přesnější údaje o případu v poledne. Krizový štáb v Toruni již zřídil kolem místa výskytu tříkilometrovou bezpečnostní zónu.
Polsko posílá vzorky do Británie
Vzorky byly ještě odeslány do evropské referenční laboratoře v britském Weybridge, kde se má definitivně potvrdit, že jde o virus H5N1.
Kromě tříkilometrové rizikové zóny kolem Toruně je vyhlášena ještě zóna pozorování v okruhu deseti kilometrů. Ochranná opatření už byla zavedena v šesti drůbežárnách a ve čtyřech závodech, které drůbež zpracovávají.
Ministr i šéf polské veterinární správy tvrdí, že země je na chřipku dobře připravena.
Polsko už v minulém měsíci zavedlo zákaz volného chovu drůbeže poté, co se objevila nebezpečná ptačí chřipka na německém poloostrově Rujána.
Řecké orgány dnes potvrdily další dva případy ptačí chřipky u divokých ptáků. Francie zjistila nákazu virem H5N1 u divoké labutě na jihu země, nedaleko Marseille; dosud byly v této zemi známy jen případy ptačí chřipky v departementu Ain, u hranic se Švýcarskem.
Další případy H5N1 v Řecku a ve Francii
V Řecku potvrdily testy nákazu H5N1 u dvou divokých labutí, nalezených na severu země. Oznámilo to dnes řecké ministerstvo zemědělství v Aténách. Nové případy zvyšují počet zjištěných nakažených ptáků v Řecku na 24. Většina z nich pochází ze severních provincií Makedonie a Trácie.
Poprvé byl potvrzen smrtící virus H5N1 také na jihu Francie. Měla jej v sobě uhynulá divoká labuť, nalezená v mokřinách u Etang de Berre u pobřeží moře poblíž přístavu Marseille.
Je to první případ objevení nákazy mimo původní oblast jejího výskytu v departamentu Ain u švýcarské hranice, oznámilo dnes francouzské ministerstvo zemědělství v Paříži. Ani region Ain však nemá klid - během víkendu tam byl virus H5N1 potvrzen u další mrtvé kachny.
Ptačí chřipka si od roku 2003 vyžádala přes 90 lidských obětí a vybití stamilionů kusů drůbeže. Postižen je především východ Asie, odtud se však nákaza přenesla již i do Evropy a do Afriky. Virus H5N1 byl v nedávné době odhalen v blízkosti polských hranic v Německu a na Slovensku.