Šance na vládu PiS jsou mizivé. Opozice shodu najde, změní soudy i média, říká expert

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
17. 10. 2023 17:45
Poslední hlasy v Polsku jsou sečteny, politický boj o moc v zemi ale teprve začíná. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost volby vyhrála s více než 35 procenty hlasů, nemá ale s kým sestavit vládní koalici. Moci se tak společně chtějí chopit opoziční strany, které ale nejprve musí získat pověření a následně se shodnout na jednotném postupu. Očekávání Poláků na změnu jsou obrovská.
Šéf polské opozice Donald Tusk
Šéf polské opozice Donald Tusk | Foto: Reuters

Volební souboj mezi Právem a spravedlností Jaroslava Kaczynského a Občanskou koalicí vedenou Donaldem Tuskem se proměnil v souboj dobra a zla a voliči byli rozděleni do dvou nesmiřitelných táborů. Česko-polský novinář Jakub Medek pro Aktuálně.cz před volbami popsal, že na program stran se v předvolební kampani zapomnělo.

Nyní začíná povolební vyjednávání, které rozhodne o budoucím směřování Polska. Prezident Andrzej Duda musí do 30 dnů svolat nový Sejm a některého z politiků pověřit sestavením nové vlády. Je zvykem, nikoliv však pravidlem, že prezident pověřuje zástupce nejsilnější strany.

Právo a spravedlnost bude mít ve 460členném Sejmu 194 poslanců. Krajně pravicová strana Konfederace, o níž se spekulovalo jako o možném povolebním spojenci vládní strany, bude mít v dolní komoře parlamentu 18 poslanců. To ale k vládní většině nestačí.

Nová vláda musí mít podporu alespoň 231 poslanců. Spojená opozice by jich dohromady získala 248. Občanská koalice bude mít 157, Třetí cesta 65 a Nová levice 26.

Vláda v prosinci

"Záleží, jak se rozhodne prezident Duda," zdůrazňuje pro Aktuálně.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška. Duda ve svém dosud jediném povolebním vyjádření v pondělí neuvedl, jak bude postupovat. "Je jasné, že Právo a spravedlnost nezíská důvěru, ale i tak je možné, že někoho ze strany pověří prvním pokusem k sestavení vlády," popisuje Lebduška.

PiS ale nemá moc vysoké šance na spolupráci s jinými politickými subjekty. Strana už během sčítání hlasů navrhla, že by se chtěla pokusit vyjednávat s lidovci, ti je ale označili za zloděje a spolupráci vyloučili. Je velmi nepravděpodobné, že by se vládní straně podařilo přesvědčit i jen jednotlivé poslance z ostatních stran.

"Rozdíl v mandátech je příliš veliký, než aby se jim podařilo někde tu většinu najít," dodává Lebduška. Pokud první pokus nevyjde, bude o druhém rozhodovat Sejm. Právě pak bude mít opozice šanci složit vlastní vládu. "Polská ústava v tomto hovoří jasně, takže Právu a spravedlnosti moc nezbývá, jak se snažit novou vládu zastavit," tvrdí analytik.

Polský novinář Jakub Bodziony z politického týdeníku Kultura Liberalna odhaduje, že nová vláda vznikne až v prosinci. "Pokud se nestane nějaký zázrak," říká. 

Opozice podle novináře musí jednat rychle a rozhodně, nebude to ale mít příliš snadné. V rámci koalice Třetí cesta společně kandidovali lidovci a liberální hnutí Polska 2050. Možné ideové spory se tedy dají očekávat. Levice už navíc avizovala, že chce zachovat nynější sociální dávky, zatímco ostatní strany slíbily voličům úspory ze státního rozpočtu.

Reformy soudnictví i potraty

Lebduška se ale možných neshod neobává. "Vůle ze strany všech opozičních stran i jejich voličů je obrovská," říká. Podle něj se strany shodují hlavně na základních prioritách, soulad ale nakonec najdou i v socioekonomických otázkách. "Ve finále všichni voličům slíbili, že o dávky nepřijdou, nebo že jim stát nabídne jinou alternativu."

Nejdůležitější bude pro opozici rychle jednat, aby lidé po osmi letech vlády Práva a spravedlnosti viděli změny. "První zásadní změnou budou nejspíš evropské dotace," domnívá se Bodziony. Evropská unie Polsku zmrazila výplaty peněz na jeho plán obnovy kvůli reformám justice, které převedly soudy pod kontrolu politiků.

Podle Lebdušky by pro opozici mohla být prioritou vedle soudnictví také obměna fungování médií, která dosud kontrolovalo Právo a spravedlnost. Státní média už během sčítání hlasů začala otáčet a do studií si zvala i respondenty kritické ke vládě, všímali si Poláci na sociálních sítích. Změny ale budou muset být systémové.

Opozice ovšem bude muset hledat i kompromisy. Nemá totiž dostatek hlasů na to, aby u nových reforem přehlasovala případné prezidentské veto. Bodziony připomíná, že zákony může zablokovat i Právu a spravedlnosti nakloněný Ústavní soud, vládnutí tak bude velmi náročné.

Největším problémem ale podle Lebdušky budou hlavně hodnotové otázky. "Opozice slibovala, že zmírní potratové zákony nebo umožní registrované partnerství, tam ale s Dudou budou těžko hledat kompromis," uzavírá.

Video: "Nikdy v životě jsem nebyl tak šťastný z druhého místa. Polsko vyhrálo. Vyhrála demokracie," uvedl Tusk (16. 10. 2023)

"Nikdy v životě jsem nebyl tak šťastný z druhého místa. Polsko vyhrálo. Vyhrála demokracie," uvedl Donald Tusk, šéf opoziční strany Občanská koalice. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy