Polsko ignoruje rozhodnutí unijního soudu, neplatí pokutu za neuzavření dolu Turów

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 9. 2021 16:18
Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (v přepočtu asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí předběžného nařízení unijního soudu o zastavení těžby v dole Turów. Kvůli rozhodnutí polských úřadů prodloužit hnědouhelnému dolu povolení k těžbě Česko zažalovalo Polsko u Soudního dvora Evropské unie. Důl podle Prahy mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.
Činnost hnědouhelného dolu Turów je předmětem sporu mezi Prahou a Varšavou.
Činnost hnědouhelného dolu Turów je předmětem sporu mezi Prahou a Varšavou. | Foto: Reuters

Unijní soud potrestal 20. září Polsko pokutou za to, že se nepodřídilo jeho květnovému předběžnému opatření okamžitě zastavit těžbu v hnědouhelném dole Turów. Varšava má Evropské komisi vyplácet 500 tisíc eur za každý den ode dne oznámení usnesení.

Sankce má hradit do chvíle, kdy bude činnost dolu zastavena. Polská vláda uvedla, že důl uzavřít nehodlá, protože to by ohrozilo polskou energetickou bezpečnost. "Zatím nebyly odeslány žádné platby," řekl v úterý novinářům vládní mluvčí Piotr Müller.

S odkazem na současná jednání mezi Prahou a Varšavou o řešení sporu, jenž zatížil vzájemné vztahy obou zemí, Müller uvedl, že Polsko předložilo Česku konkrétní nabídku. Rozhovory budou pokračovat ve středu. "Počítáme s dobrou vůlí Česka," dodal mluvčí.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec po pondělní schůzce se svým polským protějškem Michalem Kurtykou vyjádřil přesvědčení, že středeční jednání přinese významný posun. Rovněž Kurtyka řekl, že doufá v rychlé dosažení dohody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy