Polské hlídky zadržely u běloruských hranic skupinu asi 100 migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2021 12:13
Polské bezpečnostní složky v noci na čtvrtek zadržely skupinu asi 100 migrantů, kteří se u obce Dubicze Cerkiewne pokusili nelegálně překročit hranici z Běloruska. Na Twitteru to uvedlo polské ministerstvo obrany, které zároveň tvrdí, že jejich akci inspirovaly běloruské síly.
Migranti na polsko-běloruských hranicích. Ilustrační foto.
Migranti na polsko-běloruských hranicích. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Běloruské síly nejprve provedly průzkum. S největší pravděpodobností poškodily plot. Poté Bělorusové přinutili migranty házet kameny na polské vojáky, aby odpoutali jejich pozornost. O několik set metrů dál se odehrál pokus o překročení hranice," napsalo polské ministerstvo obrany.

Polská pohraniční stráž mezitím uvedla, že o násilné překročení hranic se pokusilo několik velkých skupin migrantů. Jedna z nich čítala asi 500 lidí, tvrdí ostraha polských hranic. Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská později podle listu Gazeta Wyborcza sdělila, že incident týkající se této skupiny se odehrál u obce Dubicze Cerkiewne kolem deváté večer. Lidé podle ní házeli na polskou ostrahu hranic kameny a svítili jim do očí baterkami a lasery.

"Zazněly výstřely ze signální pistole. Ve skupině byli běloruští vojáci. Asi 200 lidí překročilo hranici a prošlo několik desítek metrů na polské území. Tito lidé byli odvedeni na hraniční čáru. Ostatní lidé ve skupině hranici nepřekročili. Pět lidí - muž, žena a tři děti z této skupiny - bylo převezeno do nemocnice (na polské straně)," uvedla Michalská, která neupřesnila povahu zranění migrantů ani to, co se jim stalo. Prohlásila však, že jejich zdravotní stav je dobrý. Podle Michalské mají střelbu ze signální pistole "pravděpodobně" na svědomí běloruské bezpečnostní složky.

Za celou středu polská ostraha hranic zaregistrovala podle svých slov 501 pokusů o překročení bělorusko-polské hranice. To je podle agentury Reuters oproti předchozím dnům nárůst. Od začátku roku zaznamenala polská pohraniční stráž více než 33 tisíc pokusů o nelegální překročení bělorusko-polské hranice, uvedl polský zpravodajský server Onet. Z toho 5500 jich eviduje v listopadu, téměř 17 300 v říjnu, necelých 7700 v září a přes 3500 v srpnu.

Lidé spí v mrazivých teplotách venku ve stanech

Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, již několik dní táboří v mrazivých teplotách na běloruské straně hranic s Polskem v naději, že se dostanou do Evropské unie. Západ obviňuje autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že láká migranty do země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se prý tak mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.

Ve středu se objevily informace, že běloruské bezpečnostní síly začaly odvážet od hraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica skupiny migrantů. Uvedla to mluvčí polské pohraniční stráže, podle níž nebylo jasné, zda běžence nechtějí jen přemístit na jiná místa podél hranice. Podle běloruské agentury BelTA byli přesunuti do nedalekého dopravně-logistického centra. S přesunutím prý souhlasila asi tisícovka lidí, aby tam "počkali, jak se situace vyvine". Někteří z nich uvedli, že se do svých zemí nechtějí vrátit, poznamenala agentura AP.

Ve čtvrtek podle zpravodaje agentury TASS tábor poblíž hraničního přechodu opustilo přes 500 dalších migrantů. Běloruští pohraničníci je eskortovali do dopravně-logistického střediska, které se nachází asi 1,5 kilometru od hranic, píše agentura. Kolem 200 až 300 lidí, převážně mužů, ale i rodin s malými dětmi, se ale dál choulí u ohňů poblíž hraničního přechodu, hlásil z běloruské strany pohraničí reportér agentury Reuters, podle něhož si někteří lidé postavili stany. Obklopují je přitom běloruští vojáci.

Informace o dění na hranici je obtížné ověřit z nezávislých zdrojů, protože v polském pohraničním pásmu platí výjimečný stav a novináři, ochránci lidských práv či humanitární pracovníci tam nemají přístup. Média jsou z polské strany odkázána na informace úřadů. V Bělorusku se novináři potýkají s přísnými omezeními.

Repatriační lety migrantů

Ve čtvrtek se zároveň očekává první repatriační let migrantů z Minsku, který plánuje Irák. Na 430 Iráčanů se už odbavilo k letu, uvedlo irácké ministerstvo zahraničí.

Libanon mezitím podle agentury Reuters nařídil aerolinkám létajícím z této blízkovýchodní země do Běloruska, aby na paluby letadel pouštěly pouze pasažéry, kteří mají běloruské občanství, povolení k pobytu nebo víza. Už dříve k podobnému kroku přistoupilo například Turecko nebo Spojené arabské emiráty, které zakázaly přepravu občanů některých blízkovýchodních zemí do Běloruska.

Běloruská společnost Belavia oznámila, že přestane umožňovat občanům Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Libye, Sýrie a Jemenu vstup na palubu svých letadel při odletech z uzbeckého Taškentu do Minsku.

Video: Bělorusko se chová brutálně, říká Brolík

Lukašenkův režim nechá migranty přiletět do Minsku, po pár dnech je odveze k hranicím a je mu úplně jedno, že umřou, popisuje redaktor Respektu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy