Polská policie zakročila proti aktivistům, kteří se snažili přerušit pochod krajní pravice

ČTK ČTK
15. 8. 2017 21:35
Stoupenci krajní pravice v úterý pochodovali na počest Dne polských ozbrojených sil Varšavou. Skupinka aktivistů se snažila zabránit, aby se pochod dostal do historického centra města, policie je ale přiměla ukončit činnost a odvedla je do postranní ulice. Aktivisté drželi fotografie Američanky Heather Heyerové, která zemřela při sobotních nepokojích v Charlottesvillu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Polská policie v úterý zakročila proti aktivistům, kteří chtěli přerušit pochod krajní pravice. Ta ho vyhlásila na počest Dne polských ozbrojených sil. Informovala o tom agentura AP. V posledních letech skupiny polské krajní pravice začaly být aktivnější, a to především během státních svátků. Kritici vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že vláda krajní pravici posiluje, jelikož jí důrazně neodsoudila.

Aktivisté, z nichž většinu tvořily ženy, drželi fotografie Američanky Heather Heyerové. Ta zemřela, když ji srazil vůz bělošského radikála během sobotního protestu v Charlottesville. Pod fotografií byl nápis "Pokud nejste pohoršeni, nedáváte pozor. Heather Heyerová, oběť fašismu, srpen 2017". Na jiném transparentu byl nápis "Odstraňte fašisty z našich ulic".

Cílem aktivistů bylo zabránit stoupencům krajní pravice, aby se dostali do historického centra Varšavy.

Policie aktivisty přinutila činnost ukončit a odvedla je do postranní ulice, kde začala zapisovat jejich jména. V tu chvíli se ale na místě objevili další demonstranti, kteří ve snaze zabránit pochodu pravice pokračovali. Policie stoupence krajní pravice mezitím chránila.

Na počátku dne polský prezident Andrzej Duda udělil veliteli amerických sil v Evropě generálu Benu Hodgesovi ocenění za zásluhy pro Polsko. Mluvčí prezidenta uvedl, že ocenění poukazuje na úzkou vojenskou spolupráci mezi Polskem a Spojenými státy a roli Hodgese v Polsku a v posilování NATO.

Následně Varšavou pochodovalo 1500 polských vojáků a uskutečnila se přehlídka polského letectva. K polským vojákům se poté přidal malý oddíl amerických vojáků.

Americký velvyslanec v Polsku Paul Jones na twitteru napsal, že Američané hrdě pochodovali se svými polskými spojenci.

Poláci 15. srpna slaví státní svátek na počest výročí polského vítězství nad bolševiky během polsko-sovětské války. V roce 1920 v bitvě u Varšavy, které se rovněž přezdívá Zázrak na Visle, polská vojska navzdory přesile, porazila Rudou armádu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy