Americká ultrapravice kritizuje Bílý dům. Dětinská zrada bělochů, obklíčili vás, vzkázala Trumpovi

ČTK ČTK
15. 8. 2017 21:26
Americké rasistické spolky a neonacistické weby jsou zklamány opožděnou reakcí amerického prezidenta Donalda Trumpa na nepokoje ve virginském Charlottesvillu. Jejich představitelé použili slova jako zrada, dětinská reakce či nudný nesmysl. Odpovědnost za následky, mezi nimiž je i smrt mladé protirasistické demonstrantky, podle nich nese místní radnice a policie, které nedokázaly zjednat pořádek.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - S neskrývaným zklamáním a opovržením vůdci amerických rasistických spolků a neonacistických webů reagovali na pondělní slova Donalda Trumpa, jimiž prezident odsoudil víkendové rasistické nepokoje ve virginském Charlottesvillu. Šéf Bílého domu sice v první reakci na násilnosti hovořil o odpovědnosti "mnoha stran", po silném tlaku médií a politiků ale výslovně kritizoval rasisty a neonacisty.

Hlavní americký hlasatel nadřazenosti bílé rasy Richard Spencer označil prezidentovo prohlášení za "nudný nesmysl". Spencer, který je tvůrcem termínu "alternativní pravice" označujícího neonacisty, rasisty a členy Ku Klux Klanu, se sám nepokojů v Charlottesvillu zúčastnil.

Odpovědnost za následky, mezi nimiž je i smrt mladé protirasistické demonstrantky, podle Spencera nese místní radnice a policie, které nedokázaly zjednat pořádek.

Neonacistický web Occidental Dissent doprovodil Trumpovo prohlášení komentářem, že "prezident bělochy opustil". Alternativní pravice ho prý už nemůže podporovat. "Čeho se Donald Trump dopustil, je neodpustitelná zrada jeho stoupenců," uvedl web.

Jiný neonacistický web Daily Stormer ústy svého zakladatele Andrewa Anglina odbyl Trumpův odsudek slovy "dětinský nesmysl".

Bývalý vůdce Ku Klux Klanu David Duke ve videoklipu reagoval relativně nejmírněji. "Prezidente Trumpe, nemyslete si proboha, že takové věci musíte říkat. Neprospívá vám to," prohlásil.

"Problém je v tom, že jste v obklíčení. Znáte ty lidi. Baží po vašem skalpu, chtějí vás ukřižovat," řekl Duke, který se do akce v Charlottesvillu rovněž osobně zapojil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy