Spí se čtyři hodiny, zbytek je výcvik. Wagnerovci verbují nové žoldnéře mezi vězni

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 8. 2022 17:22
Ruská polovojenská Wagnerova skupina přesvědčuje vězně, aby šli bojovat na Ukrajinu. Zatím se jí podařilo naverbovat přes tisíc odsouzených ze sedmnácti věznic. Slibuje jim za to svobodu i nadprůměrnou mzdu. Vězni musí souhlasit s tím, že budou alespoň půl roku bojovat v první linii.
Vězeňská kolonie na Sibiři.
Vězeňská kolonie na Sibiři. | Foto: Reuters

S odvoláním na nezávislý mediální projekt Vjerstka a organizaci na ochranu lidských práv Rusko za mřížemi o tom informuje investigativní portál The Insider sídlící v Rize.

Šéfka organizace Rusko za mřížemi Olga Romanovová uvedla, že vězni jdou v předvoji v první linii. V nápravném zařízení číslo dvě v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska podle Vjerstky vzniklo výcvikové středisko pro rekruty Wagnerovy skupiny z řad vězňů: výcvik trvá dvacet hodin denně, čtyři hodiny jsou vyhrazeny spánku. První skupina, která výcvik v tomto táboře absolvovala, byla vyslána na frontu 20. července.

Náboráři nejčastěji navštěvují věznice s přísným režimem. Vězni, kteří nejdříve se vstupem do Wagnerovy skupiny souhlasí, ale pak si to rozmyslí, končí na samotce a je na ně vyvíjen nátlak. Při náboru pomáhají zástupci ruské vězeňské služby, v některých případech vysoce postavení představitelé tohoto úřadu. Někdy na "besedy" s představiteli Wagnerovy skupiny přijíždějí i zástupci ruské tajné služby FSB.

Odsouzení popsali, že ozbrojení "náboráři" nechají vězně nahnat na vězeňský dvůr, kde je vyzývají, aby "bránili vlast" a nabízejí jim žold 200 tisíc rublů (téměř 80 tisíc korun) měsíčně, tedy několikanásobek průměrné mzdy v Rusku. K tomu jim náleží odškodnění v případě zranění a pět milionů rublů "na rakev" v případě, že ve válce zemřou. Pokud vydrží ve službě půl roku, nabízí jim svobodu.

Odsouzené se snaží přesvědčit rovněž "aktivisté" mezi vězni, kteří spolupracují s vedením nápravných zařízení. The Insider podotýká, že podrobnosti smluv, jaké s Wagnerovou skupinou noví žoldnéři uzavírají, nejsou známy. Ty, kdo souhlasí s náborem, čeká prověrka, při které se zjišťuje jejich vztah k ruským úřadům nebo to, zda by nemohli uprchnout na Ukrajinu.

Portál Mediazona uvedl, že do některých trestaneckých kolonií přijel osobně miliardář Jevgenij Prigožin a vybízel je, aby se připojili k válce proti Ukrajině. Prigožin je člověk s blízkými vazbami na Kreml, který podle řady médií Wagnerovu skupinu ovládá a financuje.

Britská vojenská rozvědka v polovině července informovala, že Rusko své jednotky na Ukrajině posílilo žoldnéři z Wagnerovy skupiny. Sehráli podle ní ústřední roli při dobytí měst Popasna a Lysyčansk. Tyto boje však způsobily skupině těžké ztráty.

Video: Záběry ze zadržení 32 mužů, které Bělorusko označilo za ruské žoldnéře

Záběry ze zadržení 32 mužů, které Bělorusko označilo za ruské žoldnéře | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy