Ukrajinská strategie ohrožuje civilisty, stojí si za svým Amnesty. Diví se vlně hněvu

ČTK ČTK
7. 8. 2022 16:52
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle níž bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné vládu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili Ukrajinci v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vyšetřovatelé se v e-mailu nicméně omluvili za rozrušení a hněv.
Ukrajinský raketový systém Grad ostřeluje ruské pozice.
Ukrajinský raketový systém Grad ostřeluje ruské pozice. | Foto: ČTK

Amnesty International ve zprávě uvedla, že od dubna do července strávili její pracovníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů v ukrajinských městech.

Z vyšetřování vyplynulo, že ukrajinské síly v některých případech prováděly údery z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmisťovaly jednotky do civilních budov. Zároveň podle zprávy organizace nemá důkazy o tom, že by ukrajinská armáda požádala civilisty o evakuaci z přilehlých budov nebo jim při ní pomáhala.

Ukrajina podle svého vedení dělá vše pro to, aby z oblastí u frontové linie evakuovala civilisty. Kyjev organizaci obvinil, že svou zprávou podporuje ruskou propagandu. Na protest proti obsahu dokumentu v sobotu rezignovala šéfka ukrajinské pobočky Amnesty International Oksana Pokalčuková.

"Amnesty International hluboce lituje rozrušení a hněvu, které naše tisková zpráva o bojové taktice ukrajinské armády vyvolala," uvedla organizace.

"Prioritou Amnesty International v tomto i v jakémkoli jiném konfliktu je zajistit ochranu civilistů. To bylo ostatně naším jediným cílem při zveřejnění tohoto nejnovějšího výzkumu. Přestože si plně stojíme za svými zjištěními, litujeme způsobené bolesti," píše se v e-mailu.

Organizace také upozornila, že její poznatky nijak nesnižují závažnost činů ruské armády, která na Ukrajinu vpadla na konci letošního února. "Musíme se vyjádřit zcela jasně: žádné z našich zjištění o konání ukrajinských sil nijak neospravedlňuje porušování (práv) ze strany Ruska," uvedla organizace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy