Vídeň - Od konce druhé světové války vládla Vídni téměř nepřetržitě a bez koaličních partnerů sociální demokracie. Letošní podzimní volby přinesly změnu.
Sociální demokracie si musela vybrat koaličního partnera. V pondělí podepsala smlouvu se Stranou zelených.
Byť v devítičlenné zemské vládě dostali zelení pouze jeden post, který obsadila předsedkyně vídeňských zelených Maria Vassilakouová, nejedná se o malé sousto. Původní profesí překladatelka a také první vídeňská místostarostka s migrantským původem bude v následujících letech rozhodovat o dopravě, rozvoji města, ochraně klimatu a energetice.
A v podepsané koaliční smlouvě je to znát. Vassilakouová má v plánu motivovat obyvatele Vídně k intenzivnějšímu využívání městské hromadné dopravy. Jízdní kolo jako dopravní prostředek by v budoucnu nemělo využívat jen 5 procent Vídeňanů jako doposud - cílem Vassilakouové je tento počet zdvojnásobit.
K největším "zeleným výstřelkům" pak bude patřit zřejmě uzavření slavné okružní silnice v centru Vídně, Ringstrasse. Nikoli trvale, zatím pouze na čtyři víkendy v roce. Vzniklý prostor pak bude sloužit sportovním a kulturním aktivitám.
Rudo-zelenou koalici posvětilo vedení sociální demokracie jednohlasně, grémium Strany zelených bylo o několik procent zdrženlivější.
Pro koalici se vyslovilo 98,54 procenta hlasujících.
Staronový starosta Michael Häupl, který ze své pozice dohlíží na Vídeň nepřetržitě od roku 1994, se chce podle svých slov v následujících letech věnovat zejména otázkám integrace.
Stočlenný vídeňský zemský sněm si po podzimních volbách rozdělily čtyři strany. Sociální demokracie obsadila 48 křesel, druhou nejsilnější stranou se stali Svobodní - získali 29 křesel. Ve své kampani vsadili na nacionalistickou notu. Požadovali například zákaz výstavby minaretů či úplného zahalování muslimských žen. Lidová strana získala 13 a Zelení 10 mandátů.