Politici z Východu píší Obamovi: Máme z Ruska strach

Zahraničí Zahraničí
16. 7. 2009 13:25
Dopis vyzývá prezidenta, aby pro něj střední a východní Evropa zůstala jednou z priorit. Podepsali i Havel a Schwarzenberg
Václav Havel během oslav deseti let v NATO, březen 2009.
Václav Havel během oslav deseti let v NATO, březen 2009. | Foto: Reuters

Praha/Varšava - Skupina bývalých prezidentů a vlivných politiků zemí střední a východní Evropy oslovila otevřeným dopisem amerického prezidenta Baracka Obamu.

V textu, který podepsali kromě jiných i Václav Havel nebo Karel Schwarzenberg, vyzývá americkou vládu, aby postkomunistickou část Evropy nadále považovala za jednu z priorit své zahraniční politiky.

V dopise také politici vyjadřují obavy z rostoucího tlaku Ruska na tuto část Evropy a zdůrazňují, že USA by se pod nátlakem Moskvy neměly vzdávat výstavby protiraketového štítu v Polsku a České republice.

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí. Snímek z oslav deseti let v NATO, březen 2009.
Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí. Snímek z oslav deseti let v NATO, březen 2009. | Foto: Reuters

„Dvacet let po konci studené války dnes vidíme, že státy střední a východní Evropy nefigurují na seznamu nejdůležitějších položek americké zahraniční politiky. Náš region patří k těm, o které se Američané přestali obávat (…) Je to předčasné," domnívají se signatáři.

Ačkoliv dopis vítá snahu o začátek nových vztahů mezi  USA a Ruskem, dává najevo obavy, aby se Washington nedohodl s Moskvou na účet malých zemí  v Evropě.

„Naše naděje, že vztahy  s Ruskem se zlepší a že Moskva konečně uzná po našem vstupu do EU a NATO naši suverenitu a nezávislost, se nesplnily. Namísto toho se z Ruska stala mocnost, která prosazuje agendu 19.století metodami 21.století," vzkazují politici Obamovi.

Obávají se prý přílišných ústupků Rusku. „V našich metropolích panuje nervozita," píše se v textu k americko-ruským jednáním.

Kdyby protiraketový štít nakonec USA v Evropě nepostavily, podlomilo by to jejich důvěryhodnost v regionu, píší signatáři, ačkoliv přiznávají, že názory na instalaci protiraketové základny a radaru se v evropských zemích různí.

Lech Walesa.
Lech Walesa. | Foto: Reuters
 

Autoři dále zdůrazňují, že popularita Spojených států ve střední a východní Evropě v posledních letech klesla.

„Průzkumy ukazují, že ani naše země se nevyhnuly vlně antiamerikanismu, která zasáhla v posledních letech Evropu a vedla k oslabení důvěry a podpory USA v době vlády prezidenta Bushe. Někteří politici v regionu zaplatili politickou cenu za podporu neoblíbené války v Iráku," uvádí se v dopise.

Ten bude zveřejněn dnes ve Washingtonu na konferenci, kterou spoluorganizuje politolog Ron Asmus. Politolog blízký demokratům, který byl v devadesátých letech velkým zastáncem rozšíření NATO na východ. Konference se zúčastní i bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy