Obama posnídal s Putinem uprostřed lesů a pochválil ho

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
7. 7. 2009 9:44
Ruský premiér přijal prezidenta USA ve své rezidenci za Moskvou
Obama a Putin v rezidenci Novo Ogarjovo.
Obama a Putin v rezidenci Novo Ogarjovo. | Foto: Reuters

Moskva - Po včerejším podpisu předběžné dohody o snížení počtu jaderných hlavic s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem zahájil prezident USA Barack Obama druhý den návštěvy Ruska snídaní s premiérem Vladimirem Putinem.

Teoreticky druhým nejmocnějším mužem Ruska, ačkoliv řada Rusů i zahraničních znalců Ruska se domnívá, že ve skutečnosti má hlavní slovo v zemi nadále Putin, i když je „pouze" předsedou vlády.

Premiér přijal Obamu v tradiční rezidenci ruských představitelů v Novo Ogarjovu, luxusním sídle umístěném v lesích nedaleko Moskvy.

Tato usedlost vešla ve známost v roce 1991, kdy zde představitelé svazových republik bývalého SSSR jednali neúspěšně o nové ústavě a zahájili tak proces rozpadu Sovětského svazu.

Samé poklony

Podle agentury Reuters Obama složil Putinovi poklonu za to, co jako prezident a premiér od roku 2000 pro Rusko vykonal.

„Jsem si vědom, co jste udělal pro obyvatele Ruska jako prezident i ve vaší současné roli jako premiér," uvedl Obama.

Putin před novináři řekl, že rusko-americké vztahy prošly v posledních letech nelehkým obdobím, ale že mohou být lepší a naděje Ruska na toto zlepšení se upínají právě k Obamovi.

Američan včera nešetřil superlativy ani na adresu Medveděva. Označil jej za přímého politika a profesionála.

Medveděv a Obama včera podepsali v Kremlu dohodu o snížení počtu jaderných hlavic v obou zemích na 1 500 až 1650 kusů ze současných zhruba 2 200. Mělo by se tak stát během sedmi let od chvíle, kdy dohoda vstoupí v platnost.

Kladení věnců ke hrobu nezámého vojína v centru Moskvy.
Kladení věnců ke hrobu nezámého vojína v centru Moskvy. | Foto: Reuters

Rusové také slíbili, že umožní Spojeným státům letecký transport jejich vojáků a vojenské techniky do Afghánistánu přes ruské území. Má jít o zhruba 4 500 přeletů ročně.

Politici ale přiznali, že v otázce protiraketového štítu (tedy základny v Polsku a radaru v České republice) se nadále neshodují.

Cílem Obamovy návštěvy je také  pozvednout obchodní výměnu mezi USA a Ruskem. V roce 2008 činila 36 miliard dolarů,

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy