Politici včetně Zemana si v Gdaňsku připomínají konec války

ČTK ČTK
7. 5. 2015 22:45
Vzpomínkové akce v Polsku vyvrcholí v noci na pátek, kdy se na poloostrově Westerplatte uskuteční pietní ceremonie.
Gdaňsk, ilustrační foto.
Gdaňsk, ilustrační foto. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Gdaňsk (Polsko) - Několik evropských představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským, českým prezidentem Milošem Zemanem a také generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem si dnes na konferenci s historiky v severopolském Gdaňsku připomněli 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.

Konference předcházela pietnímu aktu, který se o půlnoci uskuteční na gdaňském poloostrově Westerplatte, kde v roce 1939 padly během útoku nacistického Německa na Polsko první výstřely druhé světové války.

Tématem dvoudenní panelové diskuze, která začala již ve středu, byl odkaz druhé světové války. Komorowski připomněl, že pro Poláky znamenal mír konec německé okupace, posunutí hranic země na západ a také polohu na špatné straně železné opony mezi komunistickým Východem a demokratickým Západem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že Evropská unie a Organizace spojených národů vznikly v reakci na tragédie druhé světové války, aby se válečné hrůzy již nikdy nemohly opakovat. Stejný názor vyslovil ukrajinský prezident Petro Porošenko, který zároveň varoval před obdobným válečným konfliktem.

"Musíme mít ponaučení z historie na paměti i v 21. století, kdy se má země stala obětí agrese. Kupodivu jsme svědky pokusů o ústupky agresorovi. Ukrajina plně respektuje dohody z Minsku, ale útočník na Donbase dále stupňuje svou činnost," řekl Porošenko o vyhrocené situaci na východní Ukrajině.

Vzpomínkové akce v Polsku vyvrcholí v noci na pátek, kdy se na poloostrově Westerplatte za účasti několika evropských prezidentů, předsedy Evropské rady Donalda Tuska a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna uskuteční pietní ceremonie. Do Polska spolu se Zemanem přijeli například prezidenti Litvy, Estonska či Bulharska, Slovensko zastupuje premiér Robert Fico.

Baltský poloostrov Westerplatte považuje Polsko za symbol svého vzdoru proti nacistické invazi, která oficiálně začala 1. září 1939 časně ráno palbou německé bitevní lodě Schleswig-Holstein na tamní vojenské zařízení. Jeho posádka poloostrov sedm dní proti značné nacistické přesile bránila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy