Politici včetně Zemana si v Gdaňsku připomínají konec války

ČTK ČTK
7. 5. 2015 22:45
Vzpomínkové akce v Polsku vyvrcholí v noci na pátek, kdy se na poloostrově Westerplatte uskuteční pietní ceremonie.
Gdaňsk, ilustrační foto.
Gdaňsk, ilustrační foto. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Gdaňsk (Polsko) - Několik evropských představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským, českým prezidentem Milošem Zemanem a také generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem si dnes na konferenci s historiky v severopolském Gdaňsku připomněli 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.

Konference předcházela pietnímu aktu, který se o půlnoci uskuteční na gdaňském poloostrově Westerplatte, kde v roce 1939 padly během útoku nacistického Německa na Polsko první výstřely druhé světové války.

Tématem dvoudenní panelové diskuze, která začala již ve středu, byl odkaz druhé světové války. Komorowski připomněl, že pro Poláky znamenal mír konec německé okupace, posunutí hranic země na západ a také polohu na špatné straně železné opony mezi komunistickým Východem a demokratickým Západem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že Evropská unie a Organizace spojených národů vznikly v reakci na tragédie druhé světové války, aby se válečné hrůzy již nikdy nemohly opakovat. Stejný názor vyslovil ukrajinský prezident Petro Porošenko, který zároveň varoval před obdobným válečným konfliktem.

"Musíme mít ponaučení z historie na paměti i v 21. století, kdy se má země stala obětí agrese. Kupodivu jsme svědky pokusů o ústupky agresorovi. Ukrajina plně respektuje dohody z Minsku, ale útočník na Donbase dále stupňuje svou činnost," řekl Porošenko o vyhrocené situaci na východní Ukrajině.

Vzpomínkové akce v Polsku vyvrcholí v noci na pátek, kdy se na poloostrově Westerplatte za účasti několika evropských prezidentů, předsedy Evropské rady Donalda Tuska a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna uskuteční pietní ceremonie. Do Polska spolu se Zemanem přijeli například prezidenti Litvy, Estonska či Bulharska, Slovensko zastupuje premiér Robert Fico.

Baltský poloostrov Westerplatte považuje Polsko za symbol svého vzdoru proti nacistické invazi, která oficiálně začala 1. září 1939 časně ráno palbou německé bitevní lodě Schleswig-Holstein na tamní vojenské zařízení. Jeho posádka poloostrov sedm dní proti značné nacistické přesile bránila.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump zrušil veškeré sankce proti Turecku uvalené kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Další zprávy