Slovenský prezident jmenoval Gabčíka in memoriam generálem

ČTK ČTK
7. 5. 2015 14:52
Josef Gabčík se v roce 1942 podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Generály se stali i dva další odbojáři.
Socha Josefa Gabčíka. Ilustrační foto.
Socha Josefa Gabčíka. Ilustrační foto. | Foto: Jan Gazdík

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenoval do hodnosti generála trojici někdejších příslušníků protifašistického odboje, mezi nimi in memoriam i Josefa Gabčíka.

Gabčík se v roce 1942 podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora a jednoho ze spolutvůrců holocaustu Reinharda Heydricha.

"Oceňuji zásluhy a profesionalitu, zejména vzdávám úctu těmto nesmírně statečným lidem. Tak jako nikdy nesmíme zapomenout na (válečné) hrůzy a utrpení, tak stejně si musíme připomínat odvahu a hrdinství," řekl Kiska při slavnostním ceremoniálu u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války.

Operace Anthropoid

Gabčík spolu s Janem Kubišem zaútočili na Heydricha v rámci operace Anthropoid. "Kata českého národa", jak byl Heydrich označován, se jim podařilo těžce zranit. Na následky poranění o několik dnů později Heydrich v nemocnici zemřel.

Vojáci se pak s dalšími parašutisty ukrývali v jednom z pražských kostelů, který přepadlo gestapo. Gabčík spáchal v bezvýchodné situaci sebevraždu, těžce zraněný Kubiš vykrvácel v lazaretu.

Kromě Gabčíka jmenoval Kiska brigádním generálem také in memoriam Ľudevíta Sozanského, který působil kromě jiného v 1. československém armádním sboru.

Osobně si dekret o povýšení do hodnosti generála převzal od hlavy slovenského státu čtyřiadevadesátiletý Ján Kubík, jenž se zapojil do Slovenského národního povstání, což bylo za druhé světové války ozbrojené protifašistické vystoupení na Slovensku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy