Mladí chtějí představitele států vyburcovat, aby se začali problému klimatických změn více věnovat. Jedním z hlavních terčů studentů, kteří se v poslední době připojují k environmentálním protestům v Evropě a USA, jsou právě politici.
"Jestliže naši lídři nejsou ochotni řešit krizi, které teď čelíme, pak musí být nahrazeni jinými," cituje britský deník The Guardian Ameliovou. Iniciativa Sunrise Movement hlasitě upozorňuje na globální oteplování a její součástí je i snaha prosadit program Nový zelený úděl (Green New Deal). Ten počítá například se zavedením nových technologií jako obnovitelné zdroje energie.
Can they save us? Meet the climate kids fighting to fix the planet https://t.co/Qdj1E48s7i
— The Guardian (@guardian) March 4, 2019
Podle Ameliové chce hnutí s programem objet každé velkoměsto i menší město ve Spojených státech. "Možná jsme mladí, ale nejsme naivní," naráží na kritiku, se kterou se občas kvůli svému nízkému věku setkává.
Členkou hnutí Sunrise Movement je i devatenáctiletá studentka Rose Straussová. Ta popisuje, jak se jí kvůli měnícímu se klimatu vlastně rozplynul sen o budoucím povolání. "Vyrostla jsem u oceánu v oblasti Bay Area (území kolem Sanfranciského zálivu, pozn. red.). Ještě před dvěma lety jsem si byla jistá, že se stanu mořskou bioložkou. Ale jak jsem se rok co rok procházela podél pláže, uvědomila jsem si, že zvířata, která jsem se snažila zkoumat, mizí rychleji, než abych je stihla studovat. To bylo opravdu děsivé," vypráví pro The Guardian Straussová, která pochází z Kalifornie.
O klimatických změnách slyšela poprvé jako dvanáctiletá, když pracovala na studii o lovu tuleňů v Kanadě. Měnící se podnebí řeší i proto, že by v tomto světě jednou ráda vychovávala děti. "To, že vy (politici - pozn. red.) nic neděláte, opravdu znamená rozsudek smrti pro moji generaci," dodává devatenáctiletá dívka.
Hnutí funguje i v Česku
Sunrise Movement není jediná iniciativa, která v posledních měsících brojí za boj proti klimatickým změnám a která sdružuje hlavně studenty. V Evropě je v současné době slyšet hlavně hnutí FridaysForFuture, které vzniklo loni v srpnu.
Jeho odnož funguje také v České republice. "Spojili jsme se se středoškoláky z celé republiky. Ze začátku nás bylo málo a jen z pár měst, ale co nevidět se naše skupinka rozšířila. Dnes máme někoho z týmu pomalu v každém větším městě. Ukázalo se tak, že i čeští studenti si uvědomují problémy a hrozby, jaké s sebou klimatické změny přináší," popisuje spoluzakladatelka hnutí a studentka Marie Zatloukalová začátky fungování organizace v Česku.
Hnutí vydalo v únoru prohlášení o klimatických změnách, ve kterém se mimo jiné píše, že "politici před vědeckými poznatky zavírají oči". Pod text připojilo svůj podpis už přes 1700 českých studentů. Mezi nimi i patnáctiletá Anna Mezgerová ze základní školy Na Chodovci v Praze. "Jako studentka, která se teprve hlásí na střední školu, teď musím hodně myslet na svoji budoucnost. A tohle (klimatické změny, pozn. red.) je její velkou součástí," vysvětluje Mezgerová, proč se k prohlášení připojila.
Podle Mezgerové představuje měnící se klima velký problém, kterému by se měla věnovat větší pozornost. Domnívá se, že by měl být dokonce vyhlášen stav klimatické nouze.
Čeští studenti se chystají zapojit i do celosvětové stávky, která je naplánovaná na pátek patnáctého března a podle zahraničních organizátorů Fridaysforfuture má být zatím tou vůbec největší. Na facebookové události, která zve ke stávce v Česku, zatím přislíbilo účast přes 200 lidí. A jak studenti reagují na výtky, že protesty využívají jen jako záminku, jak se vyhnout škole? "My jako středoškoláci nemáme o moc více možností, jak projevit svůj nesouhlas. Samozřejmě je tu mnoho lidí, kteří se snaží za každou cenu shodit naši práci a snahu," říká Zatloukalová, která navštěvuje Gymnázium Olomouc-Hejčín.
Protesty se šíří
Hybatelem studentských protestů, které postupně pronikají do dalších evropských států, byla teprve šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová. Minulý rok v srpnu ještě jako patnáctiletá po tři týdny každý den seděla před parlamentem ve Stockholmu. Dávala tak najevo nesouhlas s nečinností politiků, kteří podle ní ignorují globální oteplování. Ze stejného důvodu pak přestala každý pátek chodit do školy.
School strike in Hamburg today!! #climatestrike #fridaysforfuture #schoolstrike4climate pic.twitter.com/DmAufZkwY8
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) March 1, 2019
Thunbergová inspirovala i ostatní školáky a studenty, aby každý pátek upřednostnili před výukou demonstrace v ulicích svých měst. Mládežnické protesty se ze severské země rozšířily do Holandska, Velké Británie, Španělska, Finska nebo Švýcarska, ale třeba také do Austrálie nebo Japonska. Ve větších státech protestovaly tisíce mladých lidí. "Věřím, že i kdyby nebylo Grety, něco podobného by se dříve či později stejně rozjelo. Lidi, a zvláště studenty, už dávno nebaví plané sliby politiků, že ochrana klimatu a naší Země bude prioritou," domnívá se Zatloukalová.
Někdy se k protestům dětí připojují i jejich rodiče. Řady pochodů se účastní také Greta Thunbergová. "Myslím, že se příliš mnoho pozornosti soustředí na mě, a ne na klima samotné. Ale tohle není o mně, je to o krizi klimatu," prohlásila Švédka pro zpravodajský web Deustche Welle tento pátek, kdy se dostavila na demonstraci v Hamburku.
Hnutí Fridaysforfuture, které se dostalo do širšího povědomí také díky sociálním sítím, se rovněž velmi uchytilo například v Antverpách nebo Bruselu. V těchto městech se konají protesty pravidelně každý pátek od nového roku.