Politici na kontroverzní milost pro peruánského exprezidenta reagují rezignacemi. Končí i ministr

ČTK ČTK
28. 12. 2017 6:23
Už dříve se na protest proti udělení milosti vzdali svých postů tři poslanci, nyní končí ministr kultury a prezidentův poradce.
Omilostnění bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho vyvolalo v zemi masové protesty.
Omilostnění bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho vyvolalo v zemi masové protesty. | Foto: ČTK

Lima - Dva vysoce postavení peruánští politici se rozhodli vzdát svých funkcí, zjevně v reakci na kontroverzní milost, kterou vězněnému exprezidentovi Albertovi Fujimorimu udělila současná hlava jihoamerického státu Pedro Pablo Kuczynski. Rezignaci oznámil ministr kultury a prezidentův poradce, informovala agentura AP.

Devětasedmdesátiletý Fujimori, který vedl Peru v letech 1990 až 2000, si odpykával 25letý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Kuczynski svému předchůdci, kterého v sobotu převezli ve vážném stavu do nemocnice, na Štědrý den udělil milost. Jeho krok v andské zemi vyvolal masové demonstrace.

Ministr kultury Salvador del Solar oznámil ve středu svou rezignaci na Twitteru, aniž by uvedl její důvody. Prezidentův poradce Máximo San Román v dopise uvedl, že se rozhodl rezignovat, protože jeho doporučení nebyla brána v potaz. Už dříve se na protest proti udělení milosti Fujimorimu svého křesla vzdali tři poslanci Kuczynského vládní strany.

Premiérka Mercedes Aráozová podle agentury Reuters ve středu oznámila, že ji prezident Kuczynski požádal, aby našla způsob, jak posílit pozici vlády. Změny na ministerských postech by mohla podle agentury provést během několika dní.

Minulý týden peruánský prezident ustál v Kongresu hlasování o odvolání, kterému čelil kvůli podezření z korupce. Od pádu jej uchránilo mimo jiné to, že se při hlasování zdrželi poslanci strany, kterou vede jeden ze synů později omilostněného exprezidenta Fujimoriho.

Kuczynského kritici tvrdí, že udělení milosti bývalému prezidentovi bylo odměnou právě za podporu při hlasování. Premiérka Aráozová to ale ve středu odmítla.

Ve čtvrtek by se měly v Peru na protest proti omilostnění Fujimoriho konat nové demonstrace.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy