Policisté zastřelili hocha, který nesl plastovou pušku

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 24. 10. 2013 9:40
Tragický incident se odehrál ve městě Santa Rosa v Kalifornii
Hračka, kvůli níž zemřel třináctiletý Andy Lopez Cruz.
Hračka, kvůli níž zemřel třináctiletý Andy Lopez Cruz. | Foto: Reuters

Santa Rosa - Policisté zastřelili ve městě Santa Rosa na severu Kalifornie třináctiletého chlapce.

Hoch nesl do kamarádova domu hračku - repliku útočné pušky AK-47, celému světu známé jako kalašnikov. Ovšem zástupce místního šerifa se domníval, že jde o skutečnou zbraň.

Incident se odehrál v úterý, pouhý den poté, co v nevadském městě Sparks zastřelil dvanáctiletý školák učitele matematiky, zranil dva spolužáky a posléze otočil zbraň proti sobě.

"Je to nešťastná událost. Tragická pro chlapcovu rodinu, naši obec a pro šerifovy zástupce," prohlásil poručík Paul Henry, jenž má na starosti vyšetřování incidentu.

Nevěděli, že jde o dítě

Podle něj dva šerifovi zástupci hlídkovali na ulici, když spatřili Andyho Lopeze Cruze, kterak kráčí ulicí a v levé ruce držel předmět, jenž "vypadal jako zbraň".

Údajně nevěděli, že jde o dítě, a tak na dotyčného dvakrát zavolali, ať zbraň odloží. "Objekt se otočil směrem k nim, přičemž hlaveň zbraně se zdvihla proti hlídce," popsal vyšetřovatel kritické okamžiky. Jeden z mužů zákona spustil palbu a hocha zastřelil.

"To, co udělali mému synovi, není správné," citovala agentura Reuters chlapcova otce Rodriga Lopeze. Syn podle něj nesl kamarádovi hračku, kterou si u nich o víkendu zapomněl.

Oba policisté byli dočasně postaveni mimo službu, šerif Steve Freitas slíbil pečlivé a transparentní vyšetření celé tragédie. "Jako otec dvou chlapců v podobném věku si ani nedokážu představit utrpení pozůstalých."

Debata bez konce

Incidenty ze Santa Rosy a Sparksu jsou dalšími střípky do debaty, která americkou společností hýbe přinejmenším poslední rok.

Na jejím konci by mělo být výrazné omezení střelných zbraní mezi Američany. Vedl k ní především loňský incident z connecticutského Newtownu, kde dvacetiletý hoch postřílel 20 dětí a šest dospělých.

Prezident Barack Obama posléze prohlásil, že chce dosáhnout přísnější kontroly zbraní na federální úrovni, ovšem narazil.

Proti byla značná část republikánů, někteří demokraté, ale především silná lobby v čele s vlivnou Národní asociací držitelů střelných zbraní (NRA). Prozatím se tak legislativních změn podařilo dosáhnout jen na úrovni jednotlivých států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy