Policie zadržela kvůli útoku v Utrechtu dalšího muže, mohl mít podíl na střelbě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 3. 2019 22:56
Nizozemská policie oznámila, že v souvislosti s včerejším útokem v tramvaji v Utrechtu zadržela dalšího člověka. Čtyřicetiletého muže podezírá z toho, že se podílel na samotné střelbě. Bližší podrobnosti ale úřady zatím nezveřejnily. Při incidentu zemřeli tři lidé.
Útok v nizozemském Utrechtu
Útok v nizozemském Utrechtu | Foto: Reuters

Dva další muže zatčené po včerejším útoku už policie propustila, s incidentem prý nemají nic společného. Ve vazbě tak dosud zůstával jen hlavní podezřelý - 37letý Gökmen Tanis narozený v Turecku.

Svědci uvedli, že terčem útoku byla žena a že následně střelec napadl i ty, kteří se jí snažili pomoci. To vyvolalo spekulace, že útočník oběť znal a že incident mohl být zločinem z vášně. Policie ale žádné vazby na ženu a ani jiné oběti dosud nezjistila.

Možné radikální pozadí činu podle prokuratury naopak naznačuje mimo jiné i vzkaz, který policie nalezla ve voze, ve kterém střelec uprchl.

Nizozemské justiční orgány uvedly, že Gökmen Tanis byl od srpna do září 2017 ve vězení poté, co byl obviněn ze znásilnění. Za mříže se dostal znovu v lednu, protože nespolupracoval při vyšetřování tohoto případu, a na svobodu byl zase propuštěn 1. března, protože slíbil, že spolupracovat bude. Proces ho čeká v červenci. Nedávno byl také odsouzen za krádež v obchodě a loupež, k výkonu trestu ale nenastoupil, protože ještě nevypršela lhůta pro odvolání.

Na budovách vlády, místních úřadů a také nizozemských diplomatických misí v zahraničí jsou dnes vlajky staženy na půl žerdi. Královská zástava byla na znamení smutku doplněna černou stuhou. Poslanci v nizozemském parlamentu drželi minutu ticha za oběti utrechtského útoku a za oběti páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch.

Památku obětí si připomínají i obyvatelé Utrechtu, kteří na místo střelby kladou květiny. Pietu připravilo i jedno z městských gymnázií, neboť mezi oběťmi je i otec dvou studentů.

 

Právě se děje

Další zprávy