Útok v Utrechtu: Policie zadržela podezřelého muže, motiv nezná. Tři lidé jsou mrtví

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 3. 2019 18:47
Tři mrtvé a devět zraněných si vyžádala pondělní střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht ve čtvrti Kanaleneiland. Policie v souvislosti s incidentem zadržela 37letého muže jménem Gokman Tanis, který pochází z Turecka. Spolu s ním ještě jednoho muže. Motiv činu zůstává nadále nejasný, podle policie mohlo jít o vztahové drama.
Gokman Tanis na fotografii z tramvaje, kde podle policie útočil právě on.
Gokman Tanis na fotografii z tramvaje, kde podle policie útočil právě on. | Foto: Reuters

 Kromě muže podezřelého ze střelby byl při domovních prohlídkách v Utrechtu zadržen ještě jeden další muž. V jakém vztahu je k Tanisovi, zatím není jasné. Portál Hart van Nederland uvedl, že Tanis je stíhán také kvůli znásilnění z roku 2017.

Starosta Jan van Zanen označil střelbu za teroristický čin. Policie nicméně považuje terorismus za jeden z možných motivů. Veřejnoprávní stanice NOS později uvedla, že vyšetřovatelé nevylučují také možnost, že střelba mohla být zločinem z vášně. Podle očitých svědků totiž pachatel mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a na lidi, kteří se jí snažili pomoci. 

Nizozemský protiteroristický štáb později v pondělí také informoval o tom, že se střílí na několika dalších místech v Utrechtu. Poté ale zprávu dementoval. Policie také odvolala výzvu obyvatelům, aby nevycházeli. 

Policisté nevylučují, že za dopolední střelbou v tramvaji může být vícero pachatelů. O několika útočnících hovořili i někteří svědci, kteří od ležící oběti viděli utíkat několik lidí.

Podle svědků střelec začal pálit v tramvaji v 10:45 dopoledne. Snímek podezřelého, který velmi pravděpodobně pořídily bezpečnostní kamery umístěné ve vozu, vznikl v 10:41.

Místo útoku v Utrechtu
Místo útoku v Utrechtu | Foto: Google Maps

"Muž začal divoce střílet," popsal jeden ze svědků pro nizozemský web NU.nl. "Byl to naprostý chaos," uvedl pro televizní stanici RTV jiný ze svědků. Úřady na místo vyslaly protiteroristickou jednotku.

Pachatel z místa činu ujel autem. Agentura Reuters napsala, že speciální policejní komando obklíčilo budovu, kde se měl střelec ukrývat. Zadržet se ho podařilo až po několika hodinách.

Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší možný. Nizozemský premiér Mark Rutte svolal kvůli události krizové zasedání vlády. Nad incidentem vyjádřil znepokojení. Van Zanen označil pondělní střelbu za strašnou a dramatickou.

Místo činu je uzavřené. Policie vyzvala všechny školy v Utrechtu, aby své budovy uzamkly. Podle serveru BBC s odkazem na utrechtský dopravní úřad byla v celém městě přerušena tramvajová doprava. 

Policie po útoku v Utrechtu.
Policie po útoku v Utrechtu. | Foto: Reuters

Ochromena je také vlaková doprava. Z obav o bezpečnost zůstaly zavřené také všechny mešity ve městě. Na řadě míst v celém Nizozemsku pak platí zpřísněná bezpečnostní opatření, zejména na veřejných místech, jako jsou letiště.

Německo oznámilo, že zpřísnilo kontroly na hranici s Nizozemskem, a to nejen na hlavních tazích, ale i na dalších místech. Německá policie rovněž sdělila, že dostala varování před červeným Renaultem Clio, vozidlo ale později policisté nalezli opuštěné v Utrechtu. Ve zvýšené pohotovosti jsou i policisté v Belgii.

Video: Střelba v nizozemském Utrechtu

Z Utrechtu je hlášena střelba s několika zraněnými | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

před 3 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy