Policie v USA zastřelila na hřišti chlapce s atrapou pistole

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 11. 2014 10:31
Chlapec měl jen airsoftovou napodobeninu zbraně, která připomínala poloautomatickou pistoli. Zemřel v neděli v nemocnici.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Cleveland - Policie v americkém Clevelandu zastřelila dvanáctiletého chlapce, který na dětském hřišti strašil ostatní děti atrapou pistole.

Strážníci na místo přispěchali poté, co obdrželi telefonát na tísňovou linku. Volající dispečerům řekl, že "hoch opakovaně vytahuje a zandavá zbraň, která ale možná bude falešná".

Policisté však informaci o tom, že může být zbraň falešná, nedostali.

Na airsoftové pistoli navíc chyběla obvyklá oranžová bezpečnostní nálepka.

"Na přivolané policisty nemířil a ani jim nijak slovně nevyhrožoval. Namísto toho, aby dal ruce vzhůru, když k tomu byl vyzván, ale repliku pistole znovu vytáhl," cituje zástupce místního šerifa Eda Tombu britský deník The Guardian.

Jeden z důstojníků v té chvíli vystřelil a dvěma ranami dvanáctiletého Tamira Rice smrtelně zranil. Hoch zemřel po převozu do nemocnice.

Oba zasahující strážníci byli prozatím postaveni mimo službu, což je ovšem v podobných situacích běžný postup.

Právník Ricovy rodiny Timothy Kucharski řekl BBC, že uspořádá paralelní vyšetřování, aby zjistil, jak přesně se věci udály. "Pokud dojdeme k závěru, že byla porušena Tamirova práva, zažalujeme policii," varoval Kucharski.

Clevelandská policie se stala terčem kritiky již před dvěma lety, kdy automobilová honička v ulicích města skončila smrtí dvou lidí, přičemž policisté vypálili 137 střel.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy