Cizinec postřelil policistu, odsedí si pět let vězení

ČTK ČTK
27. 10. 2014 16:39
Muži hrozil až osmnáctiletý nepodmíněný trest. Hájil se tím, že se bál zlodějů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Cizinec, který podle obžaloby postřelil před domovní prohlídkou policistu v obci Herink u Prahy, má jít na pět let do vězení za pokus o vraždu. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze.

Muži hrozil až osmnáctiletý nepodmíněný trest. Hájil se tím, že se bál zlodějů.

Obžalovaný měl zbraň legálně. Policisté z Útvaru rychlého nasazení se do domu dostávali brzy ráno za pomoci beranidla a zároveň podle výpovědí s hlasitým voláním výstrahy "policie".

Zraněný policista nebyl ohrožen na životě, ale podle znaleckého posudku k tomu přispěla náhoda. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se po dohodě s advokátem rozhodl, že podá odvolání.

Strach o rodinu

Obžalovaný podle odůvodnění rozsudku mohl mít strach o svou rodinu a v důsledku toho být silně rozrušen, proto soud přistoupil pod dolní hranici uložené sazby trestu, ale nebyl podle odůvodnění rozrušen natolik, aby to ovlivnilo racionalitu jeho jednání.

Podle soudce Stanislava Černeckého nešlo o nutnou obranu a způsob použití zbraně nebyl adekvátní situaci. "Nebyl ohrožen jeho život nebo zdraví, ale pouze majetek," dodal soudce. Zároveň ale podle něj nebylo prokázáno, že by obžalovaný měl nějaký důvod očekávat v šest hodin ráno policisty.

Vědomý útok se neprokázal

Státní zástupkyně v pondělí v závěrečné řeči uvedla, že se nepodařilo obžalovanému prokázat, že věděl, že střílí na policistu, a dodnes proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání pro trestnou činnost, kvůli které se prohlídka konala. V době střelby obžalovaný o policejním vyšetřování nevěděl. Státní zástupkyně také uvedla, že obžalovaný střílel přes neprůhledné dveře a kinetická energie střely se snížila jen náhodou.

"Střela mohla policistu na životě ohrozit," uvedla. Způsob použití zbraně byl podle ní nepřiměřený, proto navrhla ponechat kvalifikaci trestného činu jako pokus o vraždu, avšak s dolní hranicí uděleného trestu.

Ve výpovědi byly rozpory

Advokát obžalovaného Josef Doucha v závěrečné řeči poukázal na rozpor ve výpovědi policisty před soudem a dříve při vyšetřování, které se týkalo důvodu zásahu. Kriminalistům policista původně řekl, že cílem akce bylo zadržení muže, nyní u soudu uvedl, že šlo o zajištění domovní prohlídky a zadržení bylo "možností, ke které může dojít".

Stejně to údajně bylo s vniknutím do domu. Advokát navrhl překvalifikování činu na ublížení na zdraví z nedbalosti, kde jsou horní hranicí trestu tři roky, a nadále chce usilovat o překvalifikování činu na nedbalostní.

Devětačtyřicetiletý Srb Skender Bojku řekl, že trvá na své dřívější výpovědi u soudu, ztotožňuje se s řečí svého obhájce a vyjádřil lítost nad tím, že policistu zranil. Podle znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie je z psychiatrického hlediska naprosto zdráv. Podle znalce jednal v afektu a ve stresu. Podle psychologického posudku šlo o impulzivní, nikoli promyšlený čin.

Měl být ozbrojený

Případ se stal 10. prosince 2013. Zásahová jednotka byla povolána do obce Herink k akci v součinnosti s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality.

"Měl se tam nacházet muž legálně ozbrojený. Byli jsme ve dvou týmech. Při otevírání branky jsme využívali výzvy policie. Byly ale bez odezvy," uvedl už dříve u soudu velitel zásahu, který vypovídal jako svědek v utajení. Dveře policisté vyráželi beranidlem. Podle velitele zásahu byla akce nutná kvůli hrozbě, že je muž ozbrojený.

Tlumená rána

Při výpovědi na začátku října řekl, že jeho skupina nejdřív překonala branku a snažila se dostat do domu. Pak uslyšel tlumenou ránu a viděl kolegu, jak se drží za podbřišek a říká, že je zřejmě zraněný. Střela byla podle vyšetřovatelů odražená.

Policista nebyl v ohrožení života. Postarali se o něj kolegové, ostatní postupovali dál. "Vstupoval jsem jako první a uviděl jsem muže, jak něco pokládá na zem," dodal policista.

Bojku prý stál na schodišti a v ruce neměl zbraň. Pistoli ráže devět milimetrů pak policisté našli na schodišti, byl v ní zaseknutý náboj. Velitel řekl, že muž po vstupu policie poslechl výzvy a nechal se spoutat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy