Policie v Chicagu zastřelila muže, poté vypukly protesty. Několik demonstrantů bylo zadrženo

ČTK ČTK
15. 7. 2018 7:22
Demonstranti házeli láhve a kameny a jeden z nich vyskočil na střechu policejního auta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chicago (USA) - Policie v americkém městě Chicago v sobotu zastřelila muže a vyvolala tím pouliční protesty, při nichž bylo zatčeno několik demonstrantů. Informovala o tom agentura AP.

Chicagský policista Fred Waller na tiskové konferenci prohlásil, že policisté na pěší hlídce chtěli muže vyslechnout, protože "se jim zdálo, že je ozbrojený". Dotyčný ale kladl odpor a jeden z policistů muže postřelil. Ten následně svému zranění podlehl v nemocnici. Na místě se našla zbraň.

Krátce po střelbě se na ve městě shromáždil nespokojený dav a pustil se do potyček s policisty, kteří oblast uzavřeli. Podle Wallera demonstranti házeli láhve a kameny a jeden z nich vyskočil na střechu policejního auta. Příslušníci bezpečnostních sil reagovali obušky, aby dav zastavili.

Nejméně čtyři demonstranti byli zadrženi a několik policistů utrpělo při potyčkách lehká zranění. Protestující také poničili několik policejních vozidel.

V roce 2015 vypukly v Chicagu protesty poté, co bylo zveřejněno video, na němž je vidět, jak bělošský policista Jason Van Dyke v roce 2014 šestnáctkrát vystřelil na sedmnáctiletého černošského mladíka Laquana McDonalda. Van Dyke byl obviněn z vraždy. McDonaldova smrt vedla k propuštění policejního šéfa města a k sérii reforem, jejichž cílem bylo předcházet propříště podobným policejním zákrokům.

Strach mladých černochů z policie je v USA oprávněný, protože čelí nepřiměřenému riziku, že je policisté zabijí, říká americký novinář Wesley Lowery. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy