Policie v Chicagu zastřelila muže, poté vypukly protesty. Několik demonstrantů bylo zadrženo

ČTK ČTK
15. 7. 2018 7:22
Demonstranti házeli láhve a kameny a jeden z nich vyskočil na střechu policejního auta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chicago (USA) - Policie v americkém městě Chicago v sobotu zastřelila muže a vyvolala tím pouliční protesty, při nichž bylo zatčeno několik demonstrantů. Informovala o tom agentura AP.

Chicagský policista Fred Waller na tiskové konferenci prohlásil, že policisté na pěší hlídce chtěli muže vyslechnout, protože "se jim zdálo, že je ozbrojený". Dotyčný ale kladl odpor a jeden z policistů muže postřelil. Ten následně svému zranění podlehl v nemocnici. Na místě se našla zbraň.

Krátce po střelbě se na ve městě shromáždil nespokojený dav a pustil se do potyček s policisty, kteří oblast uzavřeli. Podle Wallera demonstranti házeli láhve a kameny a jeden z nich vyskočil na střechu policejního auta. Příslušníci bezpečnostních sil reagovali obušky, aby dav zastavili.

Nejméně čtyři demonstranti byli zadrženi a několik policistů utrpělo při potyčkách lehká zranění. Protestující také poničili několik policejních vozidel.

V roce 2015 vypukly v Chicagu protesty poté, co bylo zveřejněno video, na němž je vidět, jak bělošský policista Jason Van Dyke v roce 2014 šestnáctkrát vystřelil na sedmnáctiletého černošského mladíka Laquana McDonalda. Van Dyke byl obviněn z vraždy. McDonaldova smrt vedla k propuštění policejního šéfa města a k sérii reforem, jejichž cílem bylo předcházet propříště podobným policejním zákrokům.

Strach mladých černochů z policie je v USA oprávněný, protože čelí nepřiměřenému riziku, že je policisté zabijí, říká americký novinář Wesley Lowery. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy