Policie se střetla s okupanty LA. Tři zatkla

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 11. 2011 16:37
Nespokojení v LA měli čas do 9:00 SEČ. Zatím neodešli, stáhli se do parku
K potyčkám s policií zatím nedošlo.
K potyčkám s policií zatím nedošlo. | Foto: Reuters

Los Angeles - Losangeleská policie se střetla s příznivci hnutí Okupuj Los Angeles, kteří neuposlechli výzvu policie a nestáhli se z prostoru před radnicí.

Původní nařízení starosty Antonia Villaraigosiho znělo, že musí být prostor vyčištěn po půlnoci (9:00 SEČ).

Policie ale nakonec, i vzhledem k tomu, že počet demonstrantů krátce před vypršením ultimáta vzrostl na dva tisíce, ustoupila a dala okupantům čas do rozbřesku.

Těm, kdo na přilehlých silnicích bránili v provozu, což byl jeden z hlavních argumentů pro rozehnání okupantů, ale nařídila, aby se do pěti minut stáhli do parku.

Po pěti minutách zasáhli těžkooděnci. Tři lidé byli zatčeni, žádná zranění hlášeni nejsou. Většina lidí se stáhla do přilehlého parku, kde mají zatím povoleno zůstat a situace se uklidnila. 

Začala v pondělí o půlnoci místního času (9:00 SEČ) vyklízet prostranství před radnicí v kalifornském Los Angeles, kde už od září táboří aktivisté z hnutí Okupuj LA.

V improvizovaném kempu od začátku protestů Hnutí nespokojených se sociální nerovností a hamižností finančního sektoru vyrostlo téměř pět stovek stanů. 

Ještě krátce po půlnoci, kdy předem avizovaná policejní akce začala a prostranství před losangeleskou radnicí začaly osvětlovat helikoptéry, panovala mezi demonstranty dobrá a bojovná nálada.

Někteří výzvu policie uposlechli a místo, na němž se před sedmi týdny utábořili, v poklidu opouštějí, jiní zůstávají a po dobrém prý neodejdou.

S tím ostatně losangeleská policie podle svého šéfa Charlieho Becka počítala. "Neděláme si iluze, počítáme s tím, že budeme muset zatýkat," řekl Beck listu The Los Angeles Times.

Ti, kdo odejít nehodlají, už se ale postavili do jakéhosi šiku a skandují směrem k radnici hesla typu "Čí ulice? Naše ulice!", "policie je nástroj bohatých", "celý svět se dívá" nebo "zastavte válku s pracujícími u nás i v zahraničí".

Strach z policie zatím nejtvrdší jádro demonstrantů nepociťuje. "Podívejte se, kolik nás tu je. Myslíte, že nás všechny zatknou?" řekl LA Times pětadvacetiletý Emilio Arreola z Long Beach, jenž podle svých slov před radnicí protestuje od úplného začátku.

Radnice New Yorku už park vyklidila

Podobný osud potkal před čtrnácti dny kolegy z Okupuj Wall Street, kde se Američané proti společenskému uspořádání vzbouřili poprvé.

Tamní radnice protestující z parku Zuccotti vyhnala s tím, že v něm potřebuje uklidit (Zuccotii park skutečně uklidit potřeboval). Poté se lidé mohli opět vrátit, ovšem bez stanů, spacáků a dalšího tábornického vybavení.

O co jde

O Hnutí nespokojených se začalo hovořit po 17. září, kdy lidé rozhořčení zhoršující se hospodářskou a sociální situací uspořádali protestní pochod k Wall Street. Asi 150 z nich pak přenocovalo v nedalekém parku Zuccotti.

Ráno neodešli a v demonstraci pokračovali. Postupně se k nim přidávali další lidé a akci se začalo říkat hnutí Okupuj Wall Street.

Park Zuccotti se během několika dní proměnil ve stanové městečko. Postupně se okupanty z Wall Street inspirovali nespokojení z dalších měst po celém světě.

Demonstruje se i v Evropě. Zejména tam, kde hospodářská krize udeřila nejvíce, tedy v Řecku a ve Španělsku. Početné je ale i hnutí Okupuj Londýn, kterému se podařilo svrhnout děkana londýnské katedrály.

Hnutí nespokojených nemá pevnou strukturu, cíle, ani vůdce. Objevily se sice spiklenecké teorie, že za vším stojí americký investor a sedmý nejbohatší muž světa George Soros, tato informace je ale nepodložená.

Jediné, co demonstranty prokazatelně spojuje, je hněv na bohaté - pocit, že bohatí dál bohatnou na úkor chudých. To vše je podle většiny protestujících způsobeno selháním demokracie a kapitalismu.

 

Právě se děje

Další zprávy