Přestože také v noci na dnešek nebyla v Budapešti klidná noc, celkově však rozsah a ničivost protestů nedosáhl intenzity z noci na úterý.
Před budovou parlamentu se v noci podle zpravodaje Aktuálne.sk sešlo asi deset tisíc lidí. Na náměstí dokonce vyrostlo provizorní stanové městečko.
"V ohnivých projevech pod velkými státními vlajkami obviňují maďarského premiéra z diktátorských praktik," hlásil večer reportér Aktuálne.sk přímo z Budapešti.
"Vaří se tu teplý čaj a rozdává maďarský guláš," napsal deník Aktuálně.sk.
Policie proti davu
Daleko k idyle však měla situace před sídlem vládní Maďarské socialistické strany. Policie tu použila slzný plyn proti "tvrdému jádru" demonstrantů. Šlo asi o 200 lidí, napsala agentura APA, kteří chtěli zaútočit na sídlo strany.
Velká protivládní demonstrace přitom proběhla v klidu. Násilná skupina při pochodu městem dělala rámus a povalovala popelnice. Podle záběrů maďarské televize uskutečnili policejní těžkooděnci koordinovaný protiútok a násilnou skupinu z náměstí vytlačili.
Podle APA šlo údajně o stejné násilné demonstranty, kteří v noci na úterý zaútočili na veřejnoprávní maďarskou televizi a přerušili na 80 minut její vysílání.
Na sobotu je plánovaná další demonstrace, může přijít i padesát tisíc lidí. Mnozí lidé se dokonce z obav před hrozícími nepokoji předzásobují v supermarketech základními potravinami.
Premiér Gyurcsány řekl o úterních událostech, že šlo o "nejdelší a nejtemnější noc" od pádu komunismu v roce 1989. Intenzita protestů prý policii překvapila.
Zraněných byly nakonec dvě stovky - polovinu tvoří policisté, polovinu demonstranti. Včera bylo zraněno jen několik lidí.
Podle premiéra ale ani svoboda projevu neospravedlňuje násilnosti. Gyurcsány vyzval všechny politické síly v zemi, aby nepodporovaly aktivisty, kteří za střety stojí.
"Učinil jsem závěr z násilností, že je třeba pokračovat v nezbytných reformách a urychlit je," prohlásil v parlamentu a odmítl odstoupit, jak po něm žádá ulice.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Maďarka viní slovenskou policii ze lži
- Maďarsko: O práci přijde třetina úředníků
- Bouře v Budapešti ohrožuje vládu
Budova televize v plamenech
Zatím největší intenzitu měly nepokoje v noci z pondělí na úterý, kdy na slzný plyn a vodní děla policie odpověděli demonstranti házením kamenů. Později vzplanulo i několik vozů u sídla televize a plameny poznamenaly i budovu.
Po nočních událostech nabídl podle médií ministr spravedlnosti Jozsef Petretei, který odpovídá i za policii, demisi. Premiér ji zatím nepřijal a chce, aby pět parlamentních stran situaci nejdříve projednalo.
Podle bleskového průzkumu mezi 500 lidmi, který v pondělí provedla společnost Szonda Ipsos, 43 procent dotázaných soudí, že by premiér měl odstoupit. Podle 47 procent by měl naopak zůstat ve funkci.
Lhal jsem, prohlásil premiér
Gyurcsány čelí výzvám k demisi od víkendového zveřejnění nahrávky svého projevu, v němž se přiznal ke lhaní o skutečném stavu ekonomiky země před dubnovými volbami, které socialisté vyhráli.
"Nemáme moc na výběr. Vlastně vůbec ne. Žádná evropská země neudělala něco tak pitomého jako my," říká premiér na nahrávce.
"Evidentně jsme v minulém roce a půl či dvou letech lhali," pokračuje Gyurcsány. Také prohlásil, že Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti, spoustě peněz ve světovém hospodářství a stovkám podvodů.
Gyurcsány se v neděli v televizi ATV pokoušel své výroky vysvětlit, když řekl, že o lžích mluvil v souvislosti s politiky, kteří se snaží přesvědčit Maďary, že mohou žít v pohodlí, aniž by za to museli platit.
Čeká se Gyurcsányho demise
V několika minulých týdnech premiér přiznal, že v zájmu volebního úspěchu jeho vláda zamlčela skutečnou hloubku státního deficitu a prosadila zákon snižující daně, který Gyurcsány nyní označuje jako chybný.
Za premiéra, který odmítl odstoupit, se postavila jeho strana. "Maďarská socialistická strana podporuje předsedu vlády," řekl předseda strany István Hiller na tiskové konferenci.
Hlavní opoziční strana Fidesz označila Gyurcsányho za "nežádoucí osobu v maďarské politice". Premiér prý ztratil veškerou vážnost. A také vybídla prezidenta, aby "tento ústavní problém vyřešil".