Policie posílila ochranu márnice s tělem Kima. Ten před smrtí dostal nabídku vést vládu KLDR v exilu

Martin Novák Martin Novák
22. 2. 2017 12:27
Malajsijská policie poslala speciální jednotku hlídat márnici, protože se někdo chtěl násilím dostat k tělu Kim Čong-nama - zavražděného staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Starší Kim dostal podle listu Korea Times nabídku vést severokorejskou vládu v exilu. To mohlo být podle médií důvodem k jeho odstranění.
Kim Čong-nam
Kim Čong-nam | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Nejasné okolnosti vraždy Kim Čong-nama přetrvávají. Malajsijská policie chce nově vyslechnout diplomata severokorejského velvyslanectví v Malajsii a zaměstnance státní letecké společnosti KLDR Air Koryo.

Starší bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una zemřel minulé pondělí, když na něj zaútočily dvě ženy na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur. Jedna z nich mu pravděpodobně přiložila zezadu na tvář jed.

Malajsijsko-korejské "ostřelování"

Severokorejské velvyslanectví ve středu vyzvalo malajsijské úřady, aby propustily všechny zadržené.

Malajsie naopak zamítla jeho žádost, aby bylo tělo Kim Čong-nama vydáno do Pchjongjangu. Chce je předat pouze rodinným příslušníkům. Nikdo z nich ale zatím ani nedal k dispozici své DNA.

Policie navíc zpřísnila ochranu márnice, kde je Kimovo tělo, protože někdo se do ní chtěl vloupat. Márnici tak nyní hlídá speciální jednotka.

"Víme o pokusech dostat se nelegálně do márnice. Přijali jsme potřebná opatření," řekl malajsijský policejní inspektor Chálid Abu Bakar. Podle něj policie ví, kdo se pokusil k tělu dostat, sám ale jména nezveřejnil.

Jihokorejská média mezitím píší, že Kim Čong-nam, který pobýval v Macau, dostal od skupiny Severokorejců žijících v zahraničí nabídku, aby vedl exilovou vládu. "Odmítl ji," napsal list The Korea Times s tím, že vůdce KLDR Kim Čong-un nařídil vraždu svého staršího bratra v domnění, že takovou nabídku může přijmout.  

V roce 2014 se navíc Kim Čong-nam v Číně prokazatelně sešel se zástupcem exilové opozice, který žije v Londýně.

Podezřelí uletěli, ve vazbě jsou dvě ženy a muž

Ze zorganizování vraždy na letišti podezřívá Malajsie další čtyři Severokorejce, ti ale odletěli krátce po činu a nyní jsou zpět v Pchjongjangu. Policie zveřejnila jejich jména i čísla pasů.

Policie odmítla tvrzení dvou zatčených žen, že mělo jít o žert natáčený skrytou kamerou a že nevěděly nic o jedu a vraždě.

"Měly za sebou výcvik a víme, že předtím trénovaly útok v jednom nákupním středisku," řekl Bakar.

Vedle dvou žen s pasy Vietnamu a Indonésie je ve vazbě jeden Severokorejec. Tři roky žil v Malajsii, ale ve firmě, kterou uváděl jako zaměstnavatele, ho nikdo nezná.

Severní Korea provedla v minulosti řadu útoků na lidi, kteří z ní uprchli, nebo na jihokorejské politiky.

Například v roce 1997 byl zastřelen Ji Han-čong, člen vedení vládní Korejské strany práce.

Ještě předtím, v roce 1983, usmrtila exploze v barmském Rangúnu čtyři jihokorejské ministry, kteří přijeli jako součást vládní delegace. Tehdejší jihokorejský prezident Čon Du-hwan vyvázl jen díky tomu, že se kolona s jeho vozem neplánovaně zdržela.

Bombu tehdy aktivovala dvojice severokorejských agentů, jeden z nich před dopadením spáchal sebevraždu.

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy