Poláci půjdou do penze v 67. Ústavě to neodporuje, řekl soud

ČTK ČTK
7. 5. 2014 21:15
Polský ústavní soud zamítl stížnost na zvýšení důchodového věku, kterou podaly odborové svazy Solidarita a OPZZ a skupina poslanců strany Právo a spravedlnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Polský ústavní soud ve středu zamítl stížnost na zvýšení důchodového věku na 67 let. Podle agentury PAP dospěl k závěru, že toto ustanovení penzijní reformy, schválené parlamentem před dvěma roky, neodporuje ústavě.

Nejvyšší justiční orgán země konstatoval, že předpisy zvyšující věk pro odchod do penze, jsou v souladu nejen se základním zákonem země, ale i s příslušnou konvencí Mezinárodní organizace práce. Odmítl tak stížnost, kterou podaly odborové svazy Solidarita a OPZZ a skupina poslanců strany Právo a spravedlnost.

Sejm, dolní komora polského parlamentu, schválil důchodovou reformu 11. května 2012. Podle předchozí právní úpravy odcházeli muži do penze v 65 a ženy v 60 letech.

Hranice odchodu do důchodu se má postupně zvyšovat až do 2020 pro muže a do roku 2040 pro ženy. Předčasný odchod do penze je podmíněn odpracováním 40 let u mužů a 35 let u žen. Ženy budou moci odejít do předčasné penze v 62 letech a muži v 65 letech, ale budou trvale dostávat jen polovinu důchodu.

Vláda premiéra Donalda Tuska se rozhodla pro změnu důchodových pravidel v reakci na demografickou krizi, která se projevuje nízkou porodností a stárnutím populace. V Polsku dnes žije přes 38 milionů lidí a do roku 2042 bude podle odhadů víc než polovina obyvatel starší 50 let a jen třetina lidí bude v pracovním věku.

 

Právě se děje

Další zprávy