Polské školství září. Vítězí díky svobodě učitelů

Zahraničí Alexandra Malachovská Zahraničí, Alexandra Malachovská
9. 12. 2013 8:15
Pro inspiraci Češi nemusí chodit daleko. Nejlepší školství mají za humny.
Foto: Ondřej Besperát

Varšava - Důvěra k učiteli, autonomie škol a kreativita žáků. To jsou důvody, proč Polsko zazářilo v posledním mezinárodním testování žáků, nazvaném PISA 2012.

Mladí Poláci se - na rozdíl od Čechů - výrazně zlepšili ve všem: v matematice, pochopení čteného textu i v přírodovědných předmětech.

V matematice skončili 14. (Češi 24.), ve čtení 10. (Češi 27.) a znalostmi přírodních věd dosáhli mezi 65 zeměmi dokonce na 9. příčku (Češi byli 22.)

Povedená reforma

Odborníci se shodují: za polský úspěch mohou zdařilé školské reformy z posledních let. Řadí je dokonce mezi nejlepší na světě.

Polsku se tak například podařilo dosáhnout toho, aby měli všichni žáci stejné šance. Bez ohledu na to, jaké mají předpoklady, nebo z jakých rodin pochází.

Tamní školy, lépe než ty v jiných zemích, vyrovnávají rozdíly mezi slabšími a silnějšími žáky, mezi talentovanými jedinci a školáky, kteří mají s výukou potíže.

"Žádná jiná země v Evropě se v úrovni školství nešplhá tak urputně," uvedla v dokumentu nazvaném Vycházející hvězda školství britská televize BBC. Podle ní by Polsko mohlo udělit zajímavou lekci i zemím v západní Evropě.

"Nejtalentovanější na světě"

OECD, která zařadila Polsko mezi desítku detailně sledovaných států, ve shrnutí výsledků PISA 2012 ocenila, že reformy v Polsku se podařilo prosadit, ačkoli náklady na ně nebyly zdaleka tak vysoké jako v USA nebo Norsku. Při výuce se přitom podařilo dosáhnout srovnatelných výsledků.

I ze srovnání se zeměmi "staré" Evropské unie vychází Polsko velmi dobře. Žáci se tam učí lépe než Němci nebo Britové. Právě britskou školskou reformou se přitom Poláci inspirovali.

"Máme důvod k pýše a spokojenosti. Naše mládež je nejtalentovanější na světě," tvrdí polský premiér Donald Tusk s tím, že jeho generace "o tom mohla jenom snít".

Polští učitelé vysvětlují úspěch mimo jiné tím, že si vyjasnili problémy, které se řeší při zkouškách. Zaměřili se na to, čeho chtějí zkouškou dosáhnout. Efekt vidí také v tom, že se matematika vrátila mezi důležité předměty.

Škola kopíruje trh práce

Stejně jako experti OECD, i americká badatelka Amanda Ripleyová ve své knížce Nejchytřejší děti na světě: jak toho dosáhly (The Smartest Kids in the World: and How They Got That Way) tvrdí, že "metamorfózu" v Polsku umožnila reforma školského systému.

Polská škola prošla od začátku 90. let minulého století výraznými změnami, které zahrnují změnu struktury zkouškového systému. Školy i učitelé získali víc autonomie, a to prý zvýšilo nároky na žáky i vlastní odpovědnost za výsledky hodnocení.

Jedním z pilířů pak byla v roce 2009 změna programových základů, které stanovily, co by měl žák umět po ukončení vzdělávacího cyklu.

Některé polské školy se tak zaměřují spíše na specializovanou odbornou přípravu, zatímco další se snaží mladým lidem vštípit univerzální, širší rozhled. Záleží i na kraji, v němž se ta která škola nachází. A na tom, jaká je situace na tamním trhu práce.

Šest plus tři

Polští učitelé mají za to, že moderní škola nemůže pouze přenášet znalosti a učení by nemělo spočívat výhradně v zapamatování látky. Zaměřují se tedy spíše na to, aby žáci byli schopni myslet kreativně, tvůrčím způsobem řešit problémy, analyzovat, dělat závěry a prezentovat vlastní názory.

Krom toho došlo v Polsku i k formálním změnám: Do roku 1999 tam fungovala osmiletá základní školní docházka, po reformě se posunul odchod ze všeobecného vzdělávání - byl zaveden systém šest let základního plus tři roky nižšího středního vzdělání.

Navazující odborné středoškolské studium potom, v závislosti na volbě každého studenta, trvá tři až čtyři roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy