Tuskova obliba padá. Král je nahý, volá opozice

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
4. 11. 2013 8:13
Poslední průzkumy přisuzují polskému premiérovi rekordně nízká čísla
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - V Česku mu mnoho lidí fandí, doma v Polsku se mu však nedaří. Premiéra Donalda Tuska podporuje čím dál míň Poláků; poslední průzkumy mu přisuzují rekordně nízká čísla.

Vůdce liberální Občanské platformy je pod palbou kritiky opozice i svých bývalých spojenců. Vytýkají mu přešlapování na místě a paktování se s levicí.

Demonstranti v ulicích zase kritizují jeho reformy. On však tvrdí, že jej politické tlaky nezlomí a že je - navzdory klesajícím preferencím - odhodlán vydržet do řádných parlamentních voleb v roce 2015.

Podle průzkumu agentury CBOS vyslovilo Tuskovi podporu pouhých 29 procent respondentů. Dokonce jeho rival, předák radikální pravicové strany Právo a solidarita (PiS) Jaroslaw Kaczyński, je na tom lépe - má 31 procent.

A tak zatímco ještě nedávno evropské země Polákům záviděly premiéra, který se dokázal udržet u moci pozoruhodných šest let, teď (nejen) zahraniční média tvrdí, že "jeho hvězda bledne". Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung jej například označil za "kapitána bez kompasu".

"Král je nahý"

Šéf kabinetu musí neustále odrážet výzvy k předčasným volbám. Opouštějí jej bývalí spojenci, čímž ohrožují beztak křehkou koalici.

"Ohromná část společnosti postřehla, že král je nahý. Veškerá prohlášení se ukázala být prázdnými slovy, za kterými chybí skutky," uvedl podle serveru wpolityce.pl - teď už nezařazený - poslanec Jaroslaw Gowin.

Bývalý ministr spravedlnosti, který z Občanské platformy odešel po tvrdých sporech s premiérem, tvrdí, že tak učinil, aby zabránil návratu komunistů k moci.

Premiér Tusk při oznámení odhadů výsledků polských voleb
Premiér Tusk při oznámení odhadů výsledků polských voleb | Foto: Reuters

Tuskovi vyčítá, že se snaží udržet v křesle za každou cenu. Podle něj si proto premiér dokonce "plácl" s vůdcem Svazu demokratické levice Leszkem Millerem.

Spory ve straně

Pozorovatelé se shodují, že vnitrostranické spory jsou jedním z důvodů, proč je Tuskova popularita momentálně tak nízká. Přestože v srpnu ustál svou pozici v Občanské platformě, spory s Gowinem jej oslabily.

Bývalého ministra, kterého sesadil kvůli rozepřím v otázkách důchodové reformy, ale také registrovaného partnerství nebo umělého oplodnění, Tusk ze strany nakonec vypudil. Nepodařilo se mu však zažehnat rozkol uvnitř politické struktury, která jej v roce 2007 vynesla do čela kabinetu.

Polský list Polityka napsal, že letošní rok byl pro 56letého Tuska "fatální". Nejen proto, že ho v září ve Varšavě 100 000 demonstrantů vyzvalo, aby se vzdal penzijní reformy.

Nezaměstnanost v zemi dosahuje 14 procent a mnohé polské podniky bojují o přežití. Tusk ovšem tvrdí, že Polsku žádná recese nehrozí. Připouští sice, že hodně lidí trvale žije v chudobě, avšak země podle něj má nakročeno k hospodářskému růstu.

Předčasné volby? Těžko

"Vím, že hodně Poláků mě má dost," připustil Donald Tusk v jednom z televizních rozhovorů. "Uvědomuji si, že po více než šesti letech v čele vlády si lidé myslí, že jim někdo jiný možná dá něco lepšího," komentoval nepříznivé statistiky. "Hluboce ale věřím, že přesvědčím Poláky, že je lepší vsadit na ty, kdo provedli Polsko krizí."

Už dříve zdůrazňoval, že krize v Polsku skončila a že se ji podařilo zvládnout "suchou nohou".

Sám premiér předčasné volby nevylučuje. "Je třeba být psychicky připravený na každý scénář. Já jsem," uvedl v rozhovoru pro TVP Info.

Politologové o nich však pochybují. Opozice podle nich spíše počká na definitivní "erozi" Občanské platformy. "Je to jen ´politický strašák, kterého používá premiér. Žádné předčasné volby nebudou," míní politolog Wojciech Jabloński.

 

Právě se děje

Další zprávy