Poláci chtějí získat srdce papeže Jana Pavla II.

mih
10. 4. 2008 12:28
Srdce chtějí natrvalo umístit v katedrále v Krakově
VATIKÁN 30. ledna - Papež Jan Pavel II. hledí na holubici, která prolétá kolem jeho apartmánu ve Vatikánu.
VATIKÁN 30. ledna - Papež Jan Pavel II. hledí na holubici, která prolétá kolem jeho apartmánu ve Vatikánu. | Foto: Max Rossi

Krakov/Vatikán - Poláci chtějí uložit srdce papeže Jana Pavla II. v Krakově.

Informoval o tom římský deník La Repubblica s odvoláním na bývalého sekretáře Polské biskupské konference Tadeusze Pieroneka. Poláci by rádi uložili srdce Jana Pavla II. v katedrále hradu Wawel, bývalém sídle polských králů.

Srdce z papežova těla by se pravděpodobně stalo relikvií poté, co by byl Jan Pavel II. blahořečen, nebo ještě později, až bude prohlášen za svatého. Jeho ostatky poté nejspíše budou vyjmuty z hrobky a rozděleny.

Záměr umístit relikvie do Polska podpořil i papežův osobní tajemník Stanislaw Dziwisz. "Je logické, že by město Krakov, kde Jan Pavel II. sloužil jako kardinál, mělo uchovávat jeho relikvie. Mohly by to být i části jeho těla," prohlásil mluvčí kardinála Dziwisze.

Specialista na dění ve Vatikánu Marco Politi řekl britskému deníku The Times, že o tom, jaké relikvie kam poputují, nakonec rozhodne papež Benedikt XVI.

Ve Vatikánu nyní probíhají debaty, zda vyjmout tělo Jana Pavla II. z hrobky pod vatikánskou svatopetrskou bazilikou a vystavit jeho ostatky s obličejem z vosku přímo v katedrále. Jan Pavel II. zemřel před třemi lety, jeho tělo je nabalzamováno.

Předpokládá se, že letos by měl být Jan Pavel II. blahořečen. Blahořečení je v římskokatolické církvi posledním krokem před prohlášením za svatého. U Jana Pavla II. probíhá složitý proces blahořečení nejrychleji v historii. Dříve se respektovala pětiletá lhůta od úmrtí kandidáta.

Spekulovalo se i o možnosti, že by Jan Pavel II. byl prohlášen za svatého už letos na podzim, kdy uplyne 30 let od chvíle, kdy se stal Karol Wojtyla jako první Polák papežem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy