Ještě o půlnoci nebyl na stole konečný návrh finanční perspektivy Evropské unie. Představitelé členských zemí se mají sejít okolo půl jedné, zda se však dohodnou během krátké chvilky či až nad ránem, nebo zda summit skončí krachem, není stále jasné.
Co polského premiéra Kazimierze Marcinkiewicze zdržuje od toho, aby kývl a umožnil britskému předsednictví předložit rozpočet, který všichni schválí? Nic víc než necelých osm set milionů eur. O ty chce ještě navýšit dotace přidělené Polsku. Přitom podle dostupných informací už nyní pro největšího nového člena Unie přibylo za poslední tři dny 3,2 miliardy eur.
První 1,2 miliardy dostalo Polsko v druhém návrhu Británie ve středu. Další dvě miliardy by mu měly připadnout ze sumy, kterou navrhla přidat do rozpočtu německá kancléřka Angela Merkelová. Ta chce výdaje oproti poslední verzi zvýšit na 863 miliard eur, tedy o třináct miliard, kdy necelé tři miliardy by se získaly snížením britského rabatu.
Jak se vybere zbylých deset miliard není docela jasné. Buď je zaplatí Německo, alespoň z velké části, nebo se vyberou klasickým systémem mezi celou pětadvacítkou, případně patnáctkou starých zemí.
Spolu s Polskem ještě žádá zvýšení Maďarsko, a to asi 300 milionů. Od Budapešti se ale očekává, že rozhodně dohodu nebude blokovat ani bez tohoto "dárečku", pokud Poláci na dohodu přistoupí.
Ostatní problémové body se zdají být vyřešeny, a to ať už jde o britský rabat, zemědělskou politiku nebo snižování sazeb daně z přidané hodnoty. Ostatně Poláci jsou si vědomi, že jednání zbytečně protahují, a je možé, že budou ještě dlouho pokračovat. Každopádně svým novinářům již doporučili, aby si pronajali hotely ještě na jednu noc.