Pokuta za dopravní přestupek z ciziny vás dostihne doma

ČTK ČTK
6. 7. 2011 16:40
Evropský parlament schválil směrnici, která umožní vymáhání pokut přes hranice
Foto: Radek Pecák

Brusel/Štrasburk - Řidiči již nebudou moci páchat dopravní přestupky v zahraničí beztrestně. Evropský parlament schválil směrnici, která umožňuje přeshraniční vymáhání pokut u nejzávažnějších přestupků.

Národní vlády budou mít dva roky na převedení pravidel do národní legislativy, chybí již jen formální souhlas členských států EU.

"Je evidentní, že pocit beztrestnosti dělá z evropských řidičů 'piráty silnic'. Jen co vyjedou za hranice, začnou se chovat jako šílenci a ohrožují vesměs spořádané domácí řidiče. Myslím, že až jim dorazí do schránky první pořádná pokuta, bude to na našich silnicích obrat k lepšímu. Tím jsem si jistá," uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Osm nejzávažnějších přestupků

Státy budou moci vymáhat pokuty u celkem osmi nejzávažnějších dopravních přestupků - nedovolená rychlost, jízda na červenou, jízda bez bezpečnostního pásu, jízda pod vlivem alkoholu, jízda pod vlivem drog, jízda na motocyklu bez ochranné helmy, neoprávněné využití odstavného pruhu a telefonování za jízdy.

Tyto přestupky přitom mají na svědomí 75 procent smrtelných nehod v celé Evropské unii.

Dosud bylo pro policisty velmi složité vyhledat řidiče osobního vozu, který byl registrován v zahraničí. To by mělo změnit propojení národních registrů.

Pokutu dostane automaticky majitel

Výzvu k uhrazení pokuty automaticky dostává majitel vozu, a pokud auto neřídil, musí policejním úřadům poskytnout přesnou totožnost řidiče, který měl spáchat přestupek."Vyrozumění o přestupku, které dostane majitel vozidla, obsahuje i formulář, kde uvede data nutná k identifikaci řidiče," uvádí nová unijní směrnice.

"Pokud například při cestě do Chorvatska pojedete v Rakousku příliš rychle a vyfotografuje vás radar, rakouská policie získá podle registrační značky z databáze vaši adresu a pošle vám informační dopis," řekl europoslanec Oldřich Vlasák (ODS).

"V dopisu bude v češtině uvedeno, že ve vašem vozidle byl spáchán dopravní přestupek, budou tam detaily o vozidle, údaje o přestupku, výše pokuty a datum, do kdy ji máte uhradit. Dále tam bude uvedeno, že pokud pokutu neuhradíte, máte možnost do 60 dnů zaslat zpět přiložený formulář, kde můžete uvést, proč s přestupkem nesouhlasíte," dodal.

Možnost vyhnout se pokutě nicméně existuje, byť to nebude v moci majitelů vozu, ale v moci státu, kde řidič přestupek spáchal. Pokud pro něj bude vymáhání pokuty dražší než její výše, může od něj upustit.

Celý proces zdražují například překlady. Majitel vozu totiž musí dostat výzvu k uhrazení pokuty v jazyce, v němž jsou vedeny doklady k autu. Podle expertů se státům vyplatí vymáhat sankce vyšší než 70 (1680 korun) nebo 80 eur (1920 korun).

 

Právě se děje

Další zprávy