Pokus o záchranu lodě v Biskajském zálivu opět nevyšel. Práce komplikuje špatné počasí

ČTK ČTK
30. 1. 2016 16:25
Záchranáři se v Biskajském zálivu podruhé neúspěšně pokusili přivázat velkou nákladní loď k vlečným člunům. Ta se zatím z neznámých důvodů stala neovladatelnou, následně narazila na mělčinu a začala se naklánět. Na palubě je ropa, náklad dřeva a stavebních strojů.
Záchranáři se obávají, že loď Modern Express by mohl postihnout podobný osud.
Záchranáři se obávají, že loď Modern Express by mohl postihnout podobný osud. | Foto: Reuters

La Rochelle - Pokus o připoutání velké nákladní lodě, která ohrožuje plavbu v oblasti Biskajského zálivu, dnes opět nevyšel. Informuje o tom agentura DPA. Námořníci se plavidlo s 300 tunami ropy, 3600 tunami dřeva a stavebními stroji na palubě pokusili k vlečným člunům neúspěšně přivázat už v pátek, když se loď stala kvůli zatím neznámé poruše neovladatelnou. Posádka lodi s názvem Modern Express je již od úterý v bezpečí.

Úspěch záchranné akce dnes opět zmařilo špatné počasí. Zda se odborníci ještě dnes znovu pokusí o zapřažení silně nakloněné lodi za remorkéry a odtažení k pevnině, není zatím jasné. Vyhlídky jsou spíše špatné, neboť se povětrnostní podmínky stále zhoršují, uvedl Louis-Xavier Renaud z francouzského námořního úřadu pro Atlantik.

V současnosti se loď nachází asi 220 kilometrů západně od francouzského přístavu La Rochelle a proud ji unáší směrem k pobřeží. Ještě v pátek byla vzdálena od břehu 270 kilometrů. Podle stanice France Info by mohla v případě neúspěchu záchranné akce narazit na břeh jižně od Bordeaux asi za čtyři dny.

Při pátečním pokusu o záchranu 164 metrů dlouhé lodě utrpěl jeden ze zasahujících námořníků lehké zranění. Dvaadvacet členů posádky evakuovali španělští záchranáři pomocí vrtulníků.

Loď Modern Express je registrovaná v Panamě a náklad převážela z afrického Gabonu do francouzského přístavu Le Havre. Problém nastal pravděpodobně již v úterý, kdy loď zřejmě narazila na mělčinu a pak se začala nebezpečně naklánět. Podle francouzských médií je možná na vině posunutí nákladu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy