reklama
 
 

Pokus o záchranu lodě v Biskajském zálivu opět nevyšel. Práce komplikuje špatné počasí

30. 1. 2016
Záchranáři se v Biskajském zálivu podruhé neúspěšně pokusili přivázat velkou nákladní loď k vlečným člunům. Ta se zatím z neznámých důvodů stala neovladatelnou, následně narazila na mělčinu a začala se naklánět. Na palubě je ropa, náklad dřeva a stavebních strojů.

La Rochelle - Pokus o připoutání velké nákladní lodě, která ohrožuje plavbu v oblasti Biskajského zálivu, dnes opět nevyšel. Informuje o tom agentura DPA. Námořníci se plavidlo s 300 tunami ropy, 3600 tunami dřeva a stavebními stroji na palubě pokusili k vlečným člunům neúspěšně přivázat už v pátek, když se loď stala kvůli zatím neznámé poruše neovladatelnou. Posádka lodi s názvem Modern Express je již od úterý v bezpečí.

Úspěch záchranné akce dnes opět zmařilo špatné počasí. Zda se odborníci ještě dnes znovu pokusí o zapřažení silně nakloněné lodi za remorkéry a odtažení k pevnině, není zatím jasné. Vyhlídky jsou spíše špatné, neboť se povětrnostní podmínky stále zhoršují, uvedl Louis-Xavier Renaud z francouzského námořního úřadu pro Atlantik.

V současnosti se loď nachází asi 220 kilometrů západně od francouzského přístavu La Rochelle a proud ji unáší směrem k pobřeží. Ještě v pátek byla vzdálena od břehu 270 kilometrů. Podle stanice France Info by mohla v případě neúspěchu záchranné akce narazit na břeh jižně od Bordeaux asi za čtyři dny.

Při pátečním pokusu o záchranu 164 metrů dlouhé lodě utrpěl jeden ze zasahujících námořníků lehké zranění. Dvaadvacet členů posádky evakuovali španělští záchranáři pomocí vrtulníků.

Loď Modern Express je registrovaná v Panamě a náklad převážela z afrického Gabonu do francouzského přístavu Le Havre. Problém nastal pravděpodobně již v úterý, kdy loď zřejmě narazila na mělčinu a pak se začala nebezpečně naklánět. Podle francouzských médií je možná na vině posunutí nákladu.

autor: ČTK | 30. 1. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama