"Jsem si jist, že nebudu odvolán, protože hodlám odstoupit před tím, než se tak stane," řekl Hammond. "Jestliže se Boris Johnson stane ministerským předsedou, rozumím, že podmínky pro působení v jeho vládě budou zahrnovat akceptování brexitu bez dohody (s Evropskou unií) 31. října. To není nic, k čemu bych se kdy mohl přihlásit."
Situace se podle něj může "trochu zkomplikovat" v případě, že pozici předsedy Konzervativní strany a tím i premiérské křeslo získá Johnsonův rival Jeremy Hunt. Avšak "veškeré průzkumy" ukazují na to, že Johnson zvítězí, řekl Hammond.
Jak poznamenala agentura AP, Hammond by byl novým vůdcem Konzervativní strany a zároveň premiérem odvolán tak jako tak. Stoupence brexitu, kteří nyní u vládních konzervativců převažují, totiž pobouřil svými varováními ohledně ekonomických dopadů, které bude mít odchod Británie z Evropské unie.
Jméno nástupce premiérky Mayové bude Británie znát v úterý. O den později vítěz převezme křeslo premiéra. Podle britského tisku připravují rezignaci i dva další členové britského kabinetu, ministr spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart.
Původně měla Británie opustit EU už 29. března, nakonec byl ale brexit odložen. Britští poslanci totiž neschválili dohodu o vystoupení z Evropské unie, kterou vyjednala Mayová. Nový termín brexitu je stanoven na 31. října. Johnson slíbil, že země unii opustí 31. října "stůj co stůj" - tedy s dohodou, nebo bez ní. To si nepřejí ani lídři dalších členských zemí, ani britský parlament.
Johnson říká, že o dohodě stanovující podmínky odchodu země z EU je třeba znovu jednat. To ale sedmadvacítka odmítá. Podobný názor má i Johnsonův rival Jeremy Hunt. Problémem brexitové dohody je takzvaná irská pojistka, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou, která zůstává v EU, a britským Severním Irskem.