reklama
 
 

Pokud se něco stane, poděkujte za to soudci a soudnímu systému, rozohnil se Trump na Twitteru

5. 2. 2017 22:55
Americký prezident Donald Trump nepřestává ve své kritice federálního soudce v Seattlu Jamese Robarta, který dočasně zablokoval protiimigrační dekret. "Prostě nemůžu uvěřit, že by soudce naši zemi uvrhl do takového nebezpečí," napsal Trump na Twitteru. "Pokud se něco stane, dávejte vinu jemu a soudnímu systému. Lidi proudí do země. (To je) zlé!" dodal. Trump na soudce Robarta zaútočil už v sobotu. Označil ho za "takzvaného soudce" a jeho právní názor za "směšný".

Washington – Donald Trump v neděli na Twitteru znovu kritizoval rozhodnutí federálního soudce v Seattlu Jamese Robarta, který v pátek dočasně zablokoval prezidentův protiimigrační dekret. Pokud se něco stane, ponese na tom vinu soudce a soudní systém, napsal nový šéf Bílého domu. Úřadům prý nařídil, aby velmi pečlivě kontrolovaly, kdo do Spojených států přichází, soudce ale tuto práci ztížil.

"Prostě nemůžu uvěřit, že by soudce naši zemi uvrhl do takového nebezpečí," napsal Trump na Twitteru. "Pokud se něco stane, dávejte vinu jemu a soudnímu systému. Lidi proudí do země. (To je) zlé!" dodal.

"Dal jsem pokyn (ministerstvu) vnitřní bezpečnosti, aby kontrolovalo lidi, kteří přicházejí do země, VELMI PEČLIVĚ," uvedl prezident v dalším příspěvku na sociální síti. "Soudy tuto práci velmi ztěžují," poznamenal.

Trump na soudce Robarta zaútočil už v sobotu. Označil ho za "takzvaného soudce" a jeho právní názor za "směšný". Robart v pátek pozastavil platnost Trumpova protiimigračního výnosu, a to až do prozkoumání stížnosti, kterou již dříve podal generální prokurátor ve Washingtonu.

Ministerstvo spravedlnosti proti Robartovu verdiktu podalo v sobotu odvolání. Odvolací soud v San Francisku ale nevyhověl jeho žádosti, aby do rozhodnutí o odvolání dočasně a s okamžitou účinností platnost dekretu obnovil.

Trumpovy útoky proti nezávislému soudu o víkendu řada lidí kritizovala. Viceprezident Mike Pence ale Trumpa v neděli obhajoval s tím, že prezident "může kritizovat, koho chce". Pro americký lid je podle něj "velmi osvěžující", že vědí, co si prezident o různých věcech myslí.

Spor se vede o exekutivní nařízení, které Trump podepsal minulý týden a kterým dočasně zakázal vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí do USA. Opatření se dotklo státních příslušníků Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření mělo platit na dobu neurčitou. Zároveň prezident na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Po rozhodnutí soudce Robarta americké úřady začaly občany dotčených zemí s platným vízem do země opět pouštět.

autor: ČTK | 5. 2. 2017 22:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama