Interpol dostal rezignaci pohřešovaného šéfa záhy poté, co ho Čína začala vyšetřovat

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 7. 10. 2018 20:40
Náměstka čínského ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-weje údajně vyšetřuje nově vzniklý protikorupčním úřad Číny. Francouzské úřady v neděli podle Reuters obdržely jeho okamžitou rezignaci, a Interpol si tak bude v listopadu volit nového šéfa.
Šéf Interpolu Meng Chung-wej.
Šéf Interpolu Meng Chung-wej. | Foto: Reuters

Peking - Šéf Interpolu Meng Chung-wej, který se pohřešuje od konce minulého měsíce, je vyšetřován v Číně kvůli podezření, že porušil blíže neurčený zákon. 

Napsala to v neděli agentura AP s odvoláním na sdělení, které na svém webu zveřejnila disciplinární komise vládnoucí Čínské komunistické strany.

Interpol v neděli večer oznámil, že generální sekretariát v Lyonu dostal Mengovu rezignaci na funkci prezidenta této mezinárodní policejní organizace, a to s okamžitou platností. Nástupce v úřadu bude zvolen na schůzi, která se uskuteční 18. až 21. listopadu v Dubaji. Do té doby Interpol dočasně povede Jihokorejec Kim Čong-jang. 

Ve zprávě dispciplinární komise čínských komunistů, která má na starosti případy korupce a politické neloajálnosti, se uvádí, že náměstek čínského ministra veřejné bezpečnosti je "podezřelý z porušení zákona a v současné době je sledován a vyšetřován" novým čínským protikorupčním úřadem, Národní kontrolní komisí.

Manželka Meng Chung-weje Grace agentuře AP řekla, že jí muž předtím než v Číně koncem září zmizel, poslal zprávu se slovy "počkej až zavolám", následovanou fotkou nože. Potom manželé ztratili kontakt. "Nejsem si jistá, co se stalo v Číně," řekla novinářům Grace Mengová. Při setkání s nimi si kvůli obavám o bezpečnost zakryla obličej, napsala AP.

Šéf mezinárodní policejní organizace je nezvěstný od koncem září, když odletěl z Francie do Číny. Znepokojení nad jeho zmizením už daly najevo Interpol a francouzské úřady. Podle policie odletěl Meng Chung-wej do Číny, kam sice dorazil, ale pak se po něm "slehla zem".

Francouzská policie začala zmizení 64letého Menga vyšetřovat koncem prvního říjnového týdne poté, co manželka nahlásila policii, že o něm nemá žádné zprávy od 25. září. Řekla rovněž, že dostala výhrůžky telefonem i prostřednictvím sociálních sítí.

Čína se do dneška ke zmizení Menga oficiálně nevyjádřila a ani místní média o jeho případu doposud neinformovala.

Video: Čínský sledovací systém má k dispozici 170 milionů kamer. 

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy