Interpol dostal rezignaci pohřešovaného šéfa záhy poté, co ho Čína začala vyšetřovat

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 7. 10. 2018 20:40
Náměstka čínského ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-weje údajně vyšetřuje nově vzniklý protikorupčním úřad Číny. Francouzské úřady v neděli podle Reuters obdržely jeho okamžitou rezignaci, a Interpol si tak bude v listopadu volit nového šéfa.
Šéf Interpolu Meng Chung-wej.
Šéf Interpolu Meng Chung-wej. | Foto: Reuters

Peking - Šéf Interpolu Meng Chung-wej, který se pohřešuje od konce minulého měsíce, je vyšetřován v Číně kvůli podezření, že porušil blíže neurčený zákon. 

Napsala to v neděli agentura AP s odvoláním na sdělení, které na svém webu zveřejnila disciplinární komise vládnoucí Čínské komunistické strany.

Interpol v neděli večer oznámil, že generální sekretariát v Lyonu dostal Mengovu rezignaci na funkci prezidenta této mezinárodní policejní organizace, a to s okamžitou platností. Nástupce v úřadu bude zvolen na schůzi, která se uskuteční 18. až 21. listopadu v Dubaji. Do té doby Interpol dočasně povede Jihokorejec Kim Čong-jang. 

Ve zprávě dispciplinární komise čínských komunistů, která má na starosti případy korupce a politické neloajálnosti, se uvádí, že náměstek čínského ministra veřejné bezpečnosti je "podezřelý z porušení zákona a v současné době je sledován a vyšetřován" novým čínským protikorupčním úřadem, Národní kontrolní komisí.

Manželka Meng Chung-weje Grace agentuře AP řekla, že jí muž předtím než v Číně koncem září zmizel, poslal zprávu se slovy "počkej až zavolám", následovanou fotkou nože. Potom manželé ztratili kontakt. "Nejsem si jistá, co se stalo v Číně," řekla novinářům Grace Mengová. Při setkání s nimi si kvůli obavám o bezpečnost zakryla obličej, napsala AP.

Šéf mezinárodní policejní organizace je nezvěstný od koncem září, když odletěl z Francie do Číny. Znepokojení nad jeho zmizením už daly najevo Interpol a francouzské úřady. Podle policie odletěl Meng Chung-wej do Číny, kam sice dorazil, ale pak se po něm "slehla zem".

Francouzská policie začala zmizení 64letého Menga vyšetřovat koncem prvního říjnového týdne poté, co manželka nahlásila policii, že o něm nemá žádné zprávy od 25. září. Řekla rovněž, že dostala výhrůžky telefonem i prostřednictvím sociálních sítí.

Čína se do dneška ke zmizení Menga oficiálně nevyjádřila a ani místní média o jeho případu doposud neinformovala.

Video: Čínský sledovací systém má k dispozici 170 milionů kamer. 

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

Další zprávy