Podpoří Praha Londýn? Diplomaté zvažují bojkot summitu

bh, Reuters
17. 10. 2007 14:35
Spor se vede o zimbabwského samovládce
Konference "50 let od římských smluv: úspěchy a výzvy pro Evropskou unii" - místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra přítomným vysvětlil, proč za úspěch evropské integrace vděčíme Američanům.
Konference "50 let od římských smluv: úspěchy a výzvy pro Evropskou unii" - místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra přítomným vysvětlil, proč za úspěch evropské integrace vděčíme Američanům. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Česko bude možná další zemí, která se postaví na stranu Velké Británie ve sporu o zimbabwského samovládce Roberta Mugabeho.

Podle vicepremiéra a ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry je bojkot teprve druhého summitu EU-Afrika v historii kvůli Mugabeho účasti stále jednou ze zvažovaných možností. "Ještě pořád není rozhodnuto," řekl Vondra citovaný agenturou Reuters.

Rozhodnutí o účasti či neúčasti stále nepadlo ani na ministerstvu zahraničí. "Ministr Schwarzenberg doufá, že prezident Mugabe nedostane EU do svízelné situace," řekla Aktuálně.cz mluvčí Černínského paláce Zuzana Opletalová.

Bojkot summitu, který je naplánován na 8. a 9. prosince do Lisabonu, kvůli kontroverznímu zimbabwskému vládci oficiálně oznámil Londýn, který má - prozatím nepřímo - podporu také Nizozemska a Skandinávie.

Sám Mugabe má kvůli potlačování lidských práv a šikanování opozice zakázán vstup na území EU. Kvůli summitu mu však Brusel hodlá udělit výjimku. Oficiální pozvání ale zatím Portugalci, coby předsednická země unie, nerozeslali.

Mugabe přitom Velkou Británii obviňuje ze spiknutí, které prý zavinilo hyperinflaci a obrovskou nezaměstnanost v zemi.

Analytici jsou ale k bojkotu summitu skeptičtí. EU je totiž největším obchodním partnerem Afriky a Brusel nechce ztrácet své pozice ve prospěch Číny, která v Africe masivně investuje.

Brown poletí. Ale ne Gordon

Také Jihoafrická republika dala na vědomí, že úspěch summitu nezávisí na účasti samotného Browna. První vrcholné schůzky v roce 2000 v Káhiře se totiž tehdejší premiér Tony Blair také nezúčastnil.

Britský bojkot tak může mít diplomatické řešení: na summit zřejmě odletí jiný Brown. Nikoliv premiér Gordon, ale Mark Malloch Brown, státní tajemník pro Asii a Afriku.

 

Právě se děje

Další zprávy