* Fidel Castro "posvětil" výzvy k jednání s Obamou * Američtí exportéři chtějí zrušení embarga * Bush setkání s Castrem vyloučil, Obama nikoliv
Havana - Zasadí-li se administrativa nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy o nějakou zásadní změnu (a očekávání je v tomto směru víc než dost), vážným kandidátem na ni je politika Spojených států vůči Kubě.
Po více než půl století nepřátelství, které mezi Havanou a Washingtonem panovalo, se rýsuje obrat.
Američtí byznysmeni vybízejí Obamu, aby zrušil nebo alespoň zmírnil dlouholeté hospodářské embargo uvalené na komunistický ostrovní stát a aby povolil firmám a podnikům z USA s Kubou obchodovat.
Na druhé straně se o novém americkém prezidentovi pochvalně vyjádřil bývalý kubánský vůdce Fidel Castro.
Podle něj by současné kubánské vedení, v jehož čele stojí Fidelův mladší bratr Raúl, mělo s Obamou jednat.
„Rozhovory s Obamou se mohou odehrát kdekoliv, kde si bude přát," napsal Fidel ve sloupku otištěném ve stranickém deníku Granma.
Raúl Castro, který letos po Fidelovi oficiálně převzal vedení země, už dříve navrhl konání kubánsko-amerického summitu na nejvyšší úrovni na základně Guantánamo.
Americká základna, kde jsou momentálně vězněni předpokládaní bojovníci Al-Káidy a Talibanu, se nachází na východě Kuby.
Raúl vyzýval k zahájení dialogu i současného prezidenta George Bushe. Ten ale nabídku odmítl s tím, že nejprve musí na ostrově dojít ke skutečným demokratickým reformám a nikoliv jen ke kosmetickým změnám totalitního režimu.
Obama v předvolební kampani naznačoval, že je otevřen jednáním s Kubánci a že embargo, uvalené na ostrov v šedesátých letech, považuje za anachronismus.
Jeho postoj sdílejí i mnozí američtí podnikatelé, kteří cítí na Kubě velkou příležitost pro své firmy.
Američané dosud ani nemohou na Kubu legálně cestovat .
Výzvu Obamovi k úplnému zrušení obchodních a cestovních omezení týkajících se Kuby podepsaly například Americká obchodní komora, Svaz amerických farmářů, Svaz amerických výrobců potravin či seskupení Business Roundtable.
Podporu má tento krok i od vedení Národní rady pro zahraniční obchod, která zahrnuje i firmy jako Boeing, Microsoft nebo Caterpillar.
„Postupné kroky, které Obama slíbil - například zrušení zákazu cestování - mohou vést později k velkým změnám. Americké firmy chtějí být na takové změny včas připraveny," řekl viceprezident rady pro otázky globálního obchodu Jake Colvin.
Úplné zrušení sankcí by vyžadovalo souhlas Kongresu. Ten je ale nejistý, většina republikánů a zřejmě ani část demokratů by návrh patrně nepodpořila.