Londýn - Bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který patří k vůdčím zastáncům odchodu Britániez Evropské unie, prohlásil, že EU pokračuje v cestě Adolfa Hitlera a Napoleona a snaží se vytvořit evropský superstát. Johnson se tak vyjádřil v rozhovoru pro list The Sunday Telegraph, o němž informovala agentura Reuters. Podle Johnsona Evropská unie postrádá demokracii a sjednocující autoritu a je odsouzena k neúspěchu.
Johnsonovy výroky kritizovala labouristická opozice. Podporu politikovi naopak vyslovil vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.
"Napoleon, Hitler, zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky... Evropská unie se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami," řekl Johnson. "(EU) nemá vedení, které by všichni respektovali a chápali. To způsobuje absenci demokracie," dodal.
Britové budou o setrvání v EU hlasovat v referendu 23. června a výsledek je stále nejasný. Stávající premiér David Cameron vede kampaň za to, aby Británie zůstala v unii. Varuje, že odchod z uskupení 28 evropských států by oslabil Británii ekonomicky i politicky. S Cameronem nesouhlasí řada poslanců a osobností jeho Konzervativní strany, mimo jiné i Johnson. Premiér má naopak podporu opozičních labouristů a liberálů.
Johnson ve svém nejnovějším rozhovoru rovněž uvedl, že napětí mezi členskými státy EU umožnilo Německu výrazně posílit moc, "převzít" italskou ekonomiku a "zničit" Řecko.
Johnsonova špinavá hra
Mluvčí opozičních labouristů Hilary Benn označil Johnsonovy výroky za urážlivé a zoufalé. Připomněl, že po hrůzách druhé světové války pomohla Evropská unie skoncovat s konflikty v Evropě.
Ze špinavé hry Johnsona obvinila další činitelka labouristů Yvette Cooperová. "Čím více se rozrušuje tímto druhem hysterických prohlášení, tím více se ukazuje jeho hanebný nedostatek úsudku, jeho ochota hrát cynickou a znepřátelující politiku a prázdnota jeho argumentů," řekla.
Finský ministr financí Alexander Stubb netajil své rozhořčení na twitteru: "Co se děje v kolébce zdravého rozumu a civilizace? Je to odporné srovnání, které provedl @borisjohnson".
Nejde přitom o první Johnsonův kontroverzní výrok. V dubnu byl obviněn z rasismu, když tvrdil, že americký prezident Barack Obama je protibritského zaměření, protože je "keňského původu". Také si ale uměl udělat legraci ze sebe, když řekl, že jeho rodina je genetickým ekvivalentem mírových sil OSN.
Johnson získal podporu vůdce UKIP Farage, který nedělníku Mail on Sunday řekl, že Johnsona podpoří v úsilí stát se předsedou vlády po Cameronovi.
Cameron by musel odstoupit
Někteří pozorovatelé se domnívají, že Cameron bude nucen odstoupit z premiérské funkce v případě, že by v červnovém referendu Britové rozhodli o brexitu, tedy odchodu Británie z EU. Johnson je jedním z hlavních favoritů mezi jeho potenciálními nástupci.
Podle internetových stránek What UK thinks (Co si Británie myslí), které průměrují posledních šest průzkumů veřejného mínění před referendem, mají příznivci brexitu a setrvání Británie v EU stejnou, asi padesátiprocentní šanci na úspěch.
Podle jiného průzkumu pro Sunday Mirror a The Independent 21 procent respondentů věří víc v Camerona než Johnsona. Opačně, tedy více důvěry pro Johnsona, vyslovilo ale 45 procent dotázaných.