Archeologové na zkamenělině našli zápěstní kůstky a měkkou tkáň pokrývající trup a končetiny. Živočich měl křídla pokrytá tenkou kůží, připomínající taková, jaká měli před 230 miliony lety ptakoještěři nebo jaká mají posledních 50 milionů let netopýři, uvedla agentura Reuters.
To, že jde o nový druh dinosaura, naznačilo stáří fosilie. Sahá do období pozdní jury, tedy do doby před 163 miliony lety. Dinosaura vědci pojmenovali ambopteryx longibrachium, měří 32 centimetrů a vážil více než 300 gramů.
Celebrating the discovery of a tiny new Jurassic dinosaur—Ambopteryx longibrachium, which may have flown with webbed, bat-like wings—& the endearingly muppet-like glory of this digital reconstruction. Via @Gizmodo: https://t.co/TCpHIaaKWD. pic.twitter.com/nFRgdFaVZi
— CA AcademyOfSciences (@calacademy) May 8, 2019
Fosilii vědci nalezli v zachovalém stavu, nechybělo opeření či obsah žaludku, měla i křídla z měkkých tkání.
Membránovitá křídla dinosaurovi podle vědkyně Ťing-maj O’Connorové umožnila pohybovat se v korunách stromů. Sama by nově objeveného dinosaura popsala jako živočicha podobného veverce nebo netopýrovi. "Pravděpodobně šplhal ve stromech - jako malá, podivně vypadající dinosauří veverka," popsala O’Connorová časopisu National Geographic.
Slepá vývojová větev
Min Wang z Čínské akademie věd, který se na objevu nového druhu dinosaura podílel, uvedl, že dosud vědci věřili, že jedině opeřená křídla hrála roli v evoluci ptáků.
Díky holým křídlům ambopteryxe se však nyní autoři studie domnívají, že dinosauři s membránovitými křídly tvořili pozoruhodnou slepou vývojovou větev v evoluci ptáků.
"Tyto nové nálezy ukazují, že membránová křídla se vyvinula u některých dinosaurů příbuzných s ptáky. Každopádně objem a množství experimentů vztahujících se k létání je větší, než jsme si v době přechodu z dinosaurů na ptáky představovali," uvedl Wang.