Nová teorie konce světa. Bude dnes, po roztavení komety

Petr Jemelka Zahraničí Petr Jemelka, Zahraničí
28. 11. 2013 12:17
NASA pořídila zatím nejpovedenější záběry komety ISON.
Obrazový materiál pořízený sondou STEREO zachycuje kometu ISON, Merkur, kometu Encke a Zemi. V pravé části je vidět sluneční záření.
Obrazový materiál pořízený sondou STEREO zachycuje kometu ISON, Merkur, kometu Encke a Zemi. V pravé části je vidět sluneční záření. | Foto: Wikimedia Commons

Pasadena - Naposledy se o něm nahlas mluvilo loni v zimě. Byl ohlášen na 21. prosince, kdy končil jeden z cyklů mayského kalendáře.

Teď se o konci světa spekuluje znovu. V souvislosti s kometou s vědeckým názvem C/2012 S1, kterou objevili Rusové Vitalij Něvskij a Arťom Novičonok na CCD snímcích pořízených reflektorem projektu International Scientific Optical Network (ISON).

Ve čtvrtek před osmou hodinou večerní, symbolicky na americký Den díkuvzdání, bude kometa nejblíž Slunci - proletí "jen" 1,1 milionu kilometrů od něj. 

Přestože se pohybuje rychlostí kolem 1,2 milionu kilometrů v hodině, může to znamenat její konec.

A podle některých spikleneckých teorií též konec světa.

Mimozemšťané v raketě

Už měsíce kolují po internetu videa, která mají tuhle teorii potvrdit.

Některá z nich například tvrdí, že vlasatice ve skutečnosti není kometa, ale vesmírná loď s mimozemšťany.

"Vlastně není divu," píše deník Die Welt. "Komety na obloze vždycky vzbuzovaly strach a sloužily jako vítané vysvětlení pro války, přírodní katastrofy a jiná neštěstí."

Zájem vědců

Kometa ISON - na níž je zajímavý i její název, protože vlasaticím se běžně přezdívá jmény jejich objevitelů - ale poutá i velkou pozornost vědců.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ukázal její zatím nejpovedenější záběry.

Obrazový materiál pořízený sondou STEREO zachycuje kometu ISON, Merkur, kometu Encke a Zemi. V pravé části je vidět sluneční záření:

STEREO Watches Comet ISON, Nov. 20-25, 2013
STEREO Watches Comet ISON, Nov. 20-25, 2013 | Video:

Na videu je vidět, kterak se ledová masa mezi 20. a 25. listopadem (z vesmírného hlediska velmi těsně) přiblížila k naší planetě.

Takovou jasnost, v jakou astronomové doufali, sice neměla, i tak ale předvedla působivé představení.

Možná naposledy - podle propočtů se může během blízkého setkání se Sluncem rozpadnout a rozpustit.

Na povrchu ISONu může být tou dobou až 2700 stupňů Celsia. Těleso má průměr zhruba pět kilometrů a sestává z ledu, plynů a horniny.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ukázal její zatím nejpovedenější záběry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy