Halíkovy knihy nejsou vědecké, uznal Rusnok. Rada zuří

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
19. 11. 2013 18:00
O odstranění z Rejstříku informací o výsledcích neví Halík ani Rada pro výzkum.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Profesor Tomáš Halík nevěří informacím, že čtrnáct jeho publikací bude z rozhodnutí premiéra Jiřího Rusnoka provozovatelem informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI) odstraněno z Rejstříku informací o výsledcích (RIV).

"Já si myslím, že je to nějaká kachna. Nedovedu si představit, že by nějak jednali a vůbec mě o tom neinformovali. Předpokládám, že kdyby nějaká odborná komise takto postupovala, informovala by mě o tom a dala mi možnost se vyjádřit. Musel bych se jinak domnívat, že tam zasahují nějaké politické vlivy, ale to nemůžu vědět," komentoval informaci Halík.

Reagoval tak na zprávu, kterou v úterý odpoledne zveřejnila Česká pozice. Server zveřejnil dokument podepsaný předsedou vlády Jiřím Rusnokem, který je současně z titulu své funkce předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).  

Premiér v dopise informuje Daniela Solise o odstranění některých Halíkových publikací z výsledků z IS VaVaI. Právě Solis, s nímž Halík vede dlouholeté spory, totiž prověření vědeckých kritérií publikací inicioval.

Rada o odstranění nejednala

O vyškrtnutí publikací nevěděl nic nejen samotný Tomáš Halík, ale ani RVVI, která má posuzování a prověřování vědeckých publikací na starosti.

"Komise stížnost, která přišla na Halíkovy publikace, projednala. Shledala, že uvedené publikace skutečně nesplňují kritéria vědecké publikace, ale, a to nejde oddělovat od těch dvou bodů, odborná komise navrhla, aby přesto nebyly vyřazeny z RIV. Porušil by se tím totiž princip rovného přístupu," řekl Oliva, předseda Odborné komise pro společenské a humanitní vědy a člen RVVI, která Halíkovy publikace posuzovala a rozhodovala o vyškrtnutí.

Podle něj je ale komise pouze poradní orgán, který při rozhodování nemá konečné slovo. "O něčem tak radikálním, jako je odstranění vědeckých výsledků, by musela rozhodnout celá Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Její předseda nemůže takové rozhodnutí učinit bez ní," dodal Oliva.

O vyškrtnutí podle informací Aktuálně.cz RVVI ale nejednala. Popírá to již zmiňovaný Oliva i 1. místopředsedkyně rady Miroslava Kopicová. "Nic takového jsme neprojednávali, zaskočilo mě to a šokuje. Budu proto zjišťovat další podrobnosti," řekla Kopicová.

Budu se bránit, slibuje Halík

"Pokud se ukáže, že se nejedná o fámu, určitě se budu bránit a proti Rusnokově rozhodnutí se odvolám," nastínil další postup Halík.

Vymazání publikací z RIV by pro Halíka nemělo mít žádné osobní důsledky. Jeho pracoviště, kterým je v současné době Filozofická fakulta UK, by za ně ale nedostalo peníze. Pouze publikace RIV jsou totiž ve vědeckých výsledcích hodnocené. Stát za ně institucím, jímž jsou dedikované, poskytuje peníze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy