Viděl jsem to na Fox News, vysvětluje Trump výrok o švédském "útoku". Televize vysílala jen rozhovor

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2017 7:38
Americký prezident Donald Trump v projevu ke svým příznivcům na Floridě zařadil Švédsko po bok zemí, kde se v poslední době odehrál teroristický útok. Podívejte se, co se stalo v Německu. "Podívejte se, co se stalo minulou noc ve Švédsku. Švédsko. Věřili byste tomu?" hřímal Trump. Jenže ve Švédsku se žádný incident neodehrál. Trump dal navíc domnělý incident v severské zemi do souvislosti s počtem migrantů, které tento stát přijal. Země se už ohradila na jednom z oficiálních twitterových účtů.
Americký prezident Donald Trump na mítinku se svými příznivci na Floridě
Americký prezident Donald Trump na mítinku se svými příznivci na Floridě | Foto: Reuters

Orlando (Florida) - "Musíme zachovat naši zemi bezpečnou. Podívejte se, co se stalo v Německu. Podívejte se, co se stalo minulou noc ve Švédsku. Švédsko. Věřili byste tomu?" hřímal americký prezident Donald Trump při projevu ke svým příznivcům na Floridě.

Trump ve své řeči hovořil o migraci a jejím vlivu na terorismus v Evropě. A jako příklad dal mimo jiné  útok v Berlíně i blíže nespecifikovaný incident ve Švédsku. Jenže to má háček. V této severské zemi se žádný útok v noci nestal.

Americká média si všímají, že prezident USA Švédsko přidal na "listinu" zemí, kde udeřili teroristé, jemně řečeno účelově. Trump navíc na adresu severské země dodal: "Vzali velká čísla (migrantů). A teď mají problémy, o kterých si nemysleli, že by je někdy mít mohli."

Viděl jsem to na Fox News

Trump později uvedl, že reagoval na zprávu televize Fox News. Ta ale pouze představila nový dokument o migrantech a kriminalitě ve Švédsku.

"Můj výrok k tomu, co se děje ve Švédsku, se týkal zprávy o migrantech a Švédsku, kterou přinesla televize Fox News," napsal v neděli na svém twitterovém účtu Trump. Televize Fox News v pátek přinesla kratičký rozhovor s Ami Horowitzem, který představil svůj dokument o migraci ve Švédsku. Podle jeho tvrzení vzrostlo násilí ve Švédsku páchané migranty v poslední době, což dal Horowitz do souvislost s otevřenou politikou této skandinávské země vůči migrantům v posledních letech.

Švédsko se proti Trumpovým slovům na mítinku na Floridě ohradilo. Na jednom z oficiálních twitterových účtů země, který každý týden spravuje jiný občan Švédska, amerického prezidenta administrátorka ujistila, že se žádný incident v souvislosti s teroristy neodehrál.

"Tady ve Švédsku se nic nestalo. Žádný teroristický útok tady nebyl. Vůbec," uvedla země na Twitteru.

Americký prezident terčem vtipů

Trumpův odkaz na Švédsko vyvolal pozdvižení nejenom na Twitteru, událost získala i své klíčové slovo #lastnightinSweden (minulounocveŠvédsku). Řada lidí Švédsku kondolovala s tím, že zatím zjišťují, co se vlastně stalo. Někteří spekulují, že švédský nábytkářský řetězec IKEA v noci na sobotu vyprodal všechny zásoby svých pohraničních zdí, další uvádějí, že masakr se přeci jen stal a že policie jako viníka hledá postavičku svérázného švédského šéfkuchaře z loutkové komedie Mupeti.

Na Twitteru se také objevil výstřižek starší novinové zprávy, že v jihošvédském Eksjö si někdo telefonicky objednal dva kebaby a hamburger, jídlo si ale nakonec nikdo nevyzvedl.

Problematice uplynulé noci se podrobně věnuje například list Aftonbladet, který na svém webu zveřejnil v angličtině výpis všeho, co se v zemi stalo v noci na sobotu. Nejvážnějším incidentem byl případ muže, který se v pátek odpoledne ve Stockholmu pokusil upálit. Motiv jeho činu nebyl zveřejněn, oznámeno bylo jen to, že tajné služby se do vyšetřování nezapojily. Ve Stockholmu se také odehrála policejní automobilová honička s opilým řidičem, který vůz ukradl.

"Falešné zprávy nepoctivých médií"

Prezident Trump se v bouřlivém projevu také pustil do médií. Označil je za "šiřitele falešných zpráv a součást zkorumpovaného systému." Prohlásil, že "nepoctivá média" nemají zájem informovat pravdivě a publikují jednu falešnou zprávu za druhou.

Svým podporovatelům také slíbil výstavbu zdi na americko-mexickém pomezí a "naprosté zničení" teroristické organizace Islámský stát. Jeho projev podle analytiků připomínal předvolební mítinky.

Jak poznamenal zpravodajský server BBC News, je krajně neobvyklé, aby prezident pořádal mítink ve stylu připomínajícím jeho předvolební akce. V souvislosti se shromážděním se objevily spekulace, že hlava státu se už nyní připravuje na znovuzvolení ve volbách v roce 2020.

Na dotaz novinářů, zda není na kampaň příliš brzy, Trump odpověděl, že "život je kampaň" a naplňování hesla Vrátíme Americe její velikost je kampaň. "Není to však jednoduché, zvlášť když bojujeme rovněž proti médiím," dodal.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy