Dillí/Tbilisi - Izraelská zastupitelství v Indii a Gruzii se stala terčem pumových útoků. Podle izraelského premiéra může za terorem stát Írán, což Teherán ostře odmítl.
Pod automobilem velvyslance židovského státu v Dillí bomba explodovala a zranila tři lidi, mezi nimi diplomatovu manželku. Jemu samotnému se nic nestalo.
V Tbilisi pachatelé umístili nálož do automobilu, ta ale nevybuchla a pyrotechnici ji zneškodnili poté, co si jí včas všiml gruzínský zaměstnanec ambasády.
Deník Haarec také zatím bez podrobností informuje o další bombě v Amsterdamu.
Podle izraelských zdrojů mohou útoky souviset se čtvrtým výročím smrti bývalého příslušníka libanonského hnutí Hizballáh Imáda Mugníji, který zahynul při výbuchu svého automobilu v Damašku.
Jde o pomstu Íránu, naznačuje Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil ze zosnování pondělních výbuchů Írán. Naznačil, že jde o pomstu za několik vražd íránských jaderných fyziků a vědců, ze kterých vláda v Teheránu viní Izraelce.
Netanjahu také řekl, že ochranka izraelských velvyslanectví v lednu zabránila dvěma podobným atentátům v Thajsku a Ázerbájdžánu.
Írán zapojení do útoků radikálně odmítl. "Jakýkoliv teroristický útok odmítáme a odmítáme lživá vyjádření izraelských představitelů," citovala agentura IRNA íránského velvyslance v Novém Dillí Mehdího Nabižáda.
Diplomaté židovského státu často čelili útokům hlavně v osmdesátých letech. Atentát na velvyslance Šlomo Argova v Londýně v roce 1982 vedl k izraelské invazi do Libanonu.
Izraelské ministerstvo vnitra vyzvalo minulý týden k opatrnosti izraelské diplomaty i turisty v Bulharsku, protože údajně získalo informaci o hrozícím útoku v této balkánské zemi.