Ženeva - V tunelu pod švýcarsko-francouzskou hranicí se vědci z celého světa připravují na simulaci kosmického Velkého třesku.
O provedení testu se rozhodlo minulý rok na konferenci na Galapágách.
Blíží se Velký třesk. V laboratoři - ČTĚTE ZDE
"Máme v plánu nasimulovat třesk a pokusit se objasnit, co se mohlo udát v první tisícině vteřiny po Velkém třesku," řekl tehdy agentuře AFP jeden z organizátorů setkání, Carlos Montufar z univezity v San Francisku.
Velký třesk
- Velký třesk (Big Bang) je vědecká kosmologická teorie, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru.
- Hlavní myšlenkou je, že obecná teorie relativity může být zkombinovaná s pozorováními galaxií vzdalujících se od sebe, z čehož se dá odvodit stav Vesmíru v minulosti, ale i v budoucnosti.
- Přirozeným důsledkem Velkého třesku je, že vesmír měl v minulosti vyšší teplotu a hustotu.
Zdroj: Wikipedia
Největší experiment historie začíná
Projektu se účastní kolem sedmi tisíc fyziků světa a cena projektu, který řídí Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), přijde na osm miliard dolarů.
Jde tak o největší experiment všech dob, který má přinést vysvětlení černých děr, skrytých dimenzí či nevysvětlitelné spojitosti místa a času.
Cílem pokusu je zjistit více o povaze takzvané temné energie, díky níž se podle řady astronomů vesmír stále rozpíná.
Velkým třeskem se rozumí obrovský kosmický výbuch, díky němuž před více než třinácti miliardami let vznikl vesmír v okamžiku kratším než trilióntina sekundy.
Teorie předpokládá, že s rozpínáním se zároveň vesmír ochlazoval a před více než čtyřmi miliardami let pak vznikla naše sluneční soustava.
Podle jiné teorie počátky času a prostoru nemají nic společného s třeskem, ale spíše s neustále se opakujícím cyklem vytváření hmoty a rozpínání.
Více než deset let příprav
Sestrojování akcelerátoru, který obří srážku v listopadu tohoto roku provede, začalo již v roce 1994.
V jediné pikosekundě má "zázračný přístoj" uvolnit energii jako při Velkém třesku.
"Jde vlastně o stroj času," tvrdí Julia Hoffmanová, fyzička z texaské univerzity. "Vracíme se zpět ke vzniku všeho."
Celý experiment proběhne v tunelu pod alpskými vrcholky, kde obří magnety roztočí dva proudy protonů k rychlosti světla, aby je poté nasměrovaly ke srážce rekonstruující Velký třesk.
Celý proces budou monitorovat tři tisíce počítačů zpracovávajících data.
"Tento experiment je řízen pouze zvědavostí, lidskou potřebou vědět," říká Frank E. Tailor z bostonského institutu MIT.
"Na rozdíl od řady předchozích projektů není cílem CERN využít výsledků k výrobě zbraní. Ale samozřejmě nemůžeme předvídat, kam až zajdou vědci v budoucnosti."