"Počítač se spletl." Policie zatkla špatného muže kvůli technologii na poznání tváře

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 7. 2020 8:56
Letos v lednu přijela policie v americkém Detroitu k domu Roberta Williamse, Afroameričana, o kterém byla přesvědčena, že před 15 měsíci ukradl několik hodinek v hodnotě tisíců dolarů. Důkazy pocházely od technologie na rozpoznávání obličejů. Jak se však o několik hodin později ukázalo, muž byl nevinný. Stal se tak prvním člověkem mylně zatčeným kvůli chybě této technologie.
Ilustrační foto z Číny.
Ilustrační foto z Číny. | Foto: China Daily via REUTERS

Williamsově zatčení přihlížely jeho žena a dcery ve věku dvou a pěti let. Přestože jim slíbil, že se za chvíli vrátí, strávil v cele třicet hodin.

Policisté ho vyfotografovali, vzali mu otisky prstů a vzorek DNA. Po této proceduře a noci strávené za mřížemi se s ním dva detektivové posadili do výslechové místnosti a položili před něj tři fotografie, které na místě činu zachytila bezpečnostní kamera a na kterých měl podle technologie na rozpoznávání obličejů být on. 

Williams, který měl za dva dny oslavit dvaačtyřicáté narozeniny, na fotografii viděl velkého černocha, který se mu podobal pouze postavou, popisuje americký časopis Wired. "Myslíte si, že všichni černoši vypadají stejně?" zeptal se vyšetřovatelů. "Zřejmě se počítač spletl," zněla jejich odpověď. 

Na konci června Williams podal stížnost na detroitskou policii. "Nikdy jsem si nemyslel, že budu muset svým dcerám vysvětlovat, proč jejich tátu zatkli," cituje ho ve své tiskové zprávě Americký svaz pro občanské svobody (ACLU), právnická firma, která ho zastupuje. "Jak někdo vysvětlí dvěma malým dívkám, že se počítač spletl, a policie ho přesto poslechla?"

Rodiče zatím nevědí, jak velký dopad měla příhoda na jejich dcery. Každopádně se mírně proměnily jejich hry. Dívky si prý například hrály na zatýkání - říkaly, že jim otec ukradl věci, a zavřely ho do obývacího pokoje jako do vězení.

Policie tehdy měla proti Williamsovi ještě jeden důkaz. Výpověď bezpečnostní zaměstnankyně vykradeného obchodu, která se jen podívala na předložené fotografie. Na místě činu přitom nebyla.

Naopak policisté nevyšetřovali ani mužovo alibi, polohu jeho mobilního telefonu v době zločinu nebo zda vůbec vlastní oblečení, ve kterém byl zloděj vyfocen. "Důkazy o opaku (jejich verze) - tedy například, že Robert nevypadá jako podezřelý nebo že se v době loupeže vracel z práce 40 minut vzdálené od Detroitu - byly zamítnuty nebo nikdy neprošetřovány," říkají právníci zadrženého Victoria Burton-Harrisová a Phil Mayor.

Bělochovi by se to nestalo

Robert Williams se tak stal prvním potvrzeným člověkem, kterého v USA zatkli na základě chybného identifikování pomocí technologie na rozpoznávání obličejů. "Široký rozsah používání této technologie americkou policií znamená, že i jiní lidé určitě byli - a budou i nadále - špatně identifikováni, pokud ne přímo zatčeni a obviněni ze zločinů, které nespáchali," domnívá se Clare Garvieová, právnička z Centra soukromí a technologií při univerzitě v Georgetownu. 

Odborníci však na nespolehlivost technologie, kterou používá jedno ze čtyř policejních oddělení ve Spojených státech, upozorňují už roky. Studie provedené Massachusettským technologickým institutem (MIT) a Národním institutem standardů a technologie ukázaly, že systém dokáže téměř bez chyby rozpoznat muže bílé pleti. V případě Afroameričanů a Asijců se ale systém splete desetkrát až stokrát častěji. Velké problémy má i s rozpoznáním tváří původních obyvatel Ameriky, píše časopis The Atlantic

V přiloženém tweetu se můžete podívat, jaké chyby systém dělá.

Využívání této technologie proto některá americká města už zakázala. Prvním bylo loni kalifornské San Francisco a následovaly Cambridge a Boston ve státě Massachusetts.

Chybovosti si je vědoma i policie státu Michigan, pod kterou ta detroitská spadá. Sama uvádí, že výsledky této metody nejsou "pozitivním rozpoznáním", a tím pádem nemohou být důvodem k zatčení. "Když přidáte rasistickou a nefunkční technologii do rasistického a nefunkčního právního systému, dostanete rasistické a nefunkční výsledky," doplňují Williamsovi právníci. 

Williams spolu s ACLU nyní požadují, aby se technologie přestala u policie používat. Stejně tak chtějí smazat mužovy údaje a fotografii z databáze, kterou systém spravuje. Williams se tam dostal stejně jako dalších 49 milionů Američanů, aniž by s tím souhlasil. Fotografie si systém bere z databáze řidičských průkazů, sociálních sítí nebo ze záběrů z demonstrací.

Jak píše americký deník New York Times, Williamsův případ měl už přece jen dopad. Mluvčí detroitské policie uvedla, že sbor přehodnotí typy případů, u kterých technologii využívá. Zaměří se jen na podezřelé z násilných trestných činů.

Policie už technologii nedostane

Po protestech, které vyvolala smrt Afroameričana George Floyda, oznámily firmy Amazon a Microsoft, že dočasně přestanou prodávat technologie na rozpoznávání obličejů americké policii. Společnosti už ale neuvedly, zda to platí i pro vyšetřovací orgány, jako je Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Úřad pro potírání drog (DEA). 

Natrvalo chce od prodeje upustit i technologická společnost IBM. Deník New York Times však uvádí, že jde spíše o symbolické gesto, protože firmy nemají největší podíl na trhu. Nejčastěji technologie na rozpoznávání obličejů pochází od firem jako Cognitec, NEC nebo Clearview AI.

Video: Trump je rasista. Bílá Amerika ať je ráda, že černoši chtějí jen rovnoprávnost, říká Pivec

Bílá Amerika se po Afroameričanech od nepaměti vozí. Trump nastolil dojem, že je v pořádku projevovat se xenofobně, míní hudebník žijící v New Yorku. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy