"Počítač se spletl." Policie zatkla špatného muže kvůli technologii na poznání tváře

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 7. 2020 8:56
Letos v lednu přijela policie v americkém Detroitu k domu Roberta Williamse, Afroameričana, o kterém byla přesvědčena, že před 15 měsíci ukradl několik hodinek v hodnotě tisíců dolarů. Důkazy pocházely od technologie na rozpoznávání obličejů. Jak se však o několik hodin později ukázalo, muž byl nevinný. Stal se tak prvním člověkem mylně zatčeným kvůli chybě této technologie.
Ilustrační foto z Číny.
Ilustrační foto z Číny. | Foto: China Daily via REUTERS

Williamsově zatčení přihlížely jeho žena a dcery ve věku dvou a pěti let. Přestože jim slíbil, že se za chvíli vrátí, strávil v cele třicet hodin.

Policisté ho vyfotografovali, vzali mu otisky prstů a vzorek DNA. Po této proceduře a noci strávené za mřížemi se s ním dva detektivové posadili do výslechové místnosti a položili před něj tři fotografie, které na místě činu zachytila bezpečnostní kamera a na kterých měl podle technologie na rozpoznávání obličejů být on. 

Williams, který měl za dva dny oslavit dvaačtyřicáté narozeniny, na fotografii viděl velkého černocha, který se mu podobal pouze postavou, popisuje americký časopis Wired. "Myslíte si, že všichni černoši vypadají stejně?" zeptal se vyšetřovatelů. "Zřejmě se počítač spletl," zněla jejich odpověď. 

Na konci června Williams podal stížnost na detroitskou policii. "Nikdy jsem si nemyslel, že budu muset svým dcerám vysvětlovat, proč jejich tátu zatkli," cituje ho ve své tiskové zprávě Americký svaz pro občanské svobody (ACLU), právnická firma, která ho zastupuje. "Jak někdo vysvětlí dvěma malým dívkám, že se počítač spletl, a policie ho přesto poslechla?"

Rodiče zatím nevědí, jak velký dopad měla příhoda na jejich dcery. Každopádně se mírně proměnily jejich hry. Dívky si prý například hrály na zatýkání - říkaly, že jim otec ukradl věci, a zavřely ho do obývacího pokoje jako do vězení.

Policie tehdy měla proti Williamsovi ještě jeden důkaz. Výpověď bezpečnostní zaměstnankyně vykradeného obchodu, která se jen podívala na předložené fotografie. Na místě činu přitom nebyla.

Naopak policisté nevyšetřovali ani mužovo alibi, polohu jeho mobilního telefonu v době zločinu nebo zda vůbec vlastní oblečení, ve kterém byl zloděj vyfocen. "Důkazy o opaku (jejich verze) - tedy například, že Robert nevypadá jako podezřelý nebo že se v době loupeže vracel z práce 40 minut vzdálené od Detroitu - byly zamítnuty nebo nikdy neprošetřovány," říkají právníci zadrženého Victoria Burton-Harrisová a Phil Mayor.

Bělochovi by se to nestalo

Robert Williams se tak stal prvním potvrzeným člověkem, kterého v USA zatkli na základě chybného identifikování pomocí technologie na rozpoznávání obličejů. "Široký rozsah používání této technologie americkou policií znamená, že i jiní lidé určitě byli - a budou i nadále - špatně identifikováni, pokud ne přímo zatčeni a obviněni ze zločinů, které nespáchali," domnívá se Clare Garvieová, právnička z Centra soukromí a technologií při univerzitě v Georgetownu. 

Odborníci však na nespolehlivost technologie, kterou používá jedno ze čtyř policejních oddělení ve Spojených státech, upozorňují už roky. Studie provedené Massachusettským technologickým institutem (MIT) a Národním institutem standardů a technologie ukázaly, že systém dokáže téměř bez chyby rozpoznat muže bílé pleti. V případě Afroameričanů a Asijců se ale systém splete desetkrát až stokrát častěji. Velké problémy má i s rozpoznáním tváří původních obyvatel Ameriky, píše časopis The Atlantic

V přiloženém tweetu se můžete podívat, jaké chyby systém dělá.

Využívání této technologie proto některá americká města už zakázala. Prvním bylo loni kalifornské San Francisco a následovaly Cambridge a Boston ve státě Massachusetts.

Chybovosti si je vědoma i policie státu Michigan, pod kterou ta detroitská spadá. Sama uvádí, že výsledky této metody nejsou "pozitivním rozpoznáním", a tím pádem nemohou být důvodem k zatčení. "Když přidáte rasistickou a nefunkční technologii do rasistického a nefunkčního právního systému, dostanete rasistické a nefunkční výsledky," doplňují Williamsovi právníci. 

Williams spolu s ACLU nyní požadují, aby se technologie přestala u policie používat. Stejně tak chtějí smazat mužovy údaje a fotografii z databáze, kterou systém spravuje. Williams se tam dostal stejně jako dalších 49 milionů Američanů, aniž by s tím souhlasil. Fotografie si systém bere z databáze řidičských průkazů, sociálních sítí nebo ze záběrů z demonstrací.

Jak píše americký deník New York Times, Williamsův případ měl už přece jen dopad. Mluvčí detroitské policie uvedla, že sbor přehodnotí typy případů, u kterých technologii využívá. Zaměří se jen na podezřelé z násilných trestných činů.

Policie už technologii nedostane

Po protestech, které vyvolala smrt Afroameričana George Floyda, oznámily firmy Amazon a Microsoft, že dočasně přestanou prodávat technologie na rozpoznávání obličejů americké policii. Společnosti už ale neuvedly, zda to platí i pro vyšetřovací orgány, jako je Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Úřad pro potírání drog (DEA). 

Natrvalo chce od prodeje upustit i technologická společnost IBM. Deník New York Times však uvádí, že jde spíše o symbolické gesto, protože firmy nemají největší podíl na trhu. Nejčastěji technologie na rozpoznávání obličejů pochází od firem jako Cognitec, NEC nebo Clearview AI.

Video: Trump je rasista. Bílá Amerika ať je ráda, že černoši chtějí jen rovnoprávnost, říká Pivec

Bílá Amerika se po Afroameričanech od nepaměti vozí. Trump nastolil dojem, že je v pořádku projevovat se xenofobně, míní hudebník žijící v New Yorku. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, kancléř Scholz chystá prohlášení

Německá vláda chce regulovat vysoké ceny plynu, soubor opatření by mohl mít objem 150 až 200 miliard eur (až 4,9 bilionu Kč). Dnes o tom s odvoláním na zdroje z vládních stran informovala agentura DPA. Odpoledne s prohlášením vystoupí kancléř Olaf Scholz, ministr financí Christian Lindner a ministr hospodářství Robert Habeck.

Deník Handelsblatt napsal, že podle vládních zdrojů by stanovení maximálních cen plynu stálo německý rozpočet 15 až 24 miliard eur (až 592 miliard Kč). Sociální demokratka (SPD) Katja Mastová z vedení poslanecké frakce strany přitom v tomto týdnu hovořila o částce převyšující 100 miliard eur.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy